Dobrovolníci hlídají chráněné rysy

Z sumava-corpus
Verze z 20. 6. 2017, 05:04, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Dobrovolníci hlídají chráněné rysy |Author=Antonín Pelíšek, |Date=2005/01/10 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk }} O…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Dobrovolníci hlídají chráněné rysy
Author Antonín Pelíšek
Date 2005/01/10
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Organizátoři z Hnutí Duha tvrdí, že šelmu ohrožují na Šumavě hlavně pytláci

Hlídky dobrovolníků zorganizované Hnutím Duha začaly v sobotu kontrolovat na Šumavě revíry s výskytem rysů ostrovidů. Mají podezření, že chráněné šelmy ohrožují pytláci.

Markov - Zhruba desetičlenná skupina monitorovala v sobotu oblast kolem Arnoštova a Volar na Prachaticku. Hlídky vyrazily po turistických lesních trasách a svážnicích, jež rysi nejčastěji používají k přesunům. Na stromy mladí lidé přivazovali cedulky s vyobrazením hlavy rysa a s upozorněním, že je toto zvíře pod ochranou.

Proč si aktivisté vybrali právě polesí kolem Arnoštova, které se týká i vojenského prostoru Boletice? „Máme podezření, že právě tady dochází k ilegálním odstřelům. Pytláci z řad myslivců si myslí, že si mohou dělat v lese, co chtějí,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Dobrovolníci jsou ještě dál: Dokonce tvrdí, že polovinu z uhynulých rysů na Šumavě mají na svědomí pytláci, kteří spolupracují s myslivci. V celé zemi podle nich za posledních deset let zastřelili pytláci pět set rysů. Duha nabízí dvacetitisícovou odměnu tomu, kdo přivede policisty na stopu pytláka. Peníze nabídl jeden z brněnských podnikatelů.

Rys je podle nich pro zájemce o odstřel nejen adrenalinovým sportem, ale i cennou trofejí. „Z anonymního průzkumu mezi myslivci, který dělal Jaroslav Červený z brněnské akademie věd, vyplynulo, že ze dvou set dotázaných jich dvacet rysa zastřelilo,“ uvedl Bláha. Jako důvod střelby uvádějí myslivci škody na srnčí zvěři. Také trofej a nabídka zahraničnímu lovci. Lidé z Hnutí Duha si myslí, že srnčí zvěř je natolik přemnožená, že jejímu počtu lov rysů nevadí. Naproti tomu nepoměr je v počtu lovců a zvěře. „V republice je sto dvacet tisíc myslivců a rysů jen něco přes sto,“ upozornil Bláha.

Dobrovolné hlídky vítá Správa Národního parku Šumava. „V poslední době případů zabitých rysů přibylo a tohle jim může pomoci,“ uvedl mluvčí šumavského parku Radovan Holub. Ochránce rysů především znepokojil loňský případ uhynulé samice rysa, kterou našli vloni v červnu na okraji národního parku u Vimperka. Správci parku tvrdí, že šelmu zastřelil pytlák.

Takové informace ostře odmítl lesní správce z Arnoštova Miroslav Keltner. Obviňování myslivců z pytláctví podle něho dnes patří k módní vlně, která se šíří ve společnosti. „Pokud vím, nikdo zatím neprokázal ani jeden případ, že rysa někdo zastřelil. Nenašly se stopy ani po brocích, ani po projektilu z kulovnice. Jinak by šlo balisticky zjistit, ze které zbraně evidované mysliveckým sdružením se střílelo,“ upozornil Keltner.

Myslivec se domnívá, že uhynulí rysi s vysílačkou zemřeli přirozenou smrtí. „První se vysazovali v roce 1982 u Stožecké skály. Pokud se našli uhynulí, byly to podvyživené kusy. Je podezření, že vysílačka šíří signály, které plaší srnčí zvěř. Takový jedinec pak trpí nedostatkem potravy,“ řekl Keltner.

Mezi třiceti dobrovolníky, kteří se k prvním hlídkám přihlásili, jsou většinou studenti. „Jsem tu i kvůli hezké vycházce Šumavou. Členkou Duhy nejsem, ale už vloni jsem byla s ní na pochodu šumavským a bavorským parkem, kde jsme sledovali stopy po kůrovci,“ řekla sedmadvacetiletá studentka pražské stavební fakulty Jarmila Koláčková.

CHRÁNÍME RYSY. Členka jedné z rysích hlídek Hana Staňková přivazuje nedaleko Markova na Prachaticku ke kmeni břízy leták. Ekologové z hnutí Duha se tímto způsobem snaží v šumavských lesích ochránit vzácné rysy.