Navracení šumavských lesů obcím se určitě o několik měsíců opozdí

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:20, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Navracení šumavských lesů obcím se určitě o několik měsíců opozdí |Author=Aleš Pešta |Date=2000-10-05 |Source=Práv…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Navracení šumavských lesů obcím se určitě o několik měsíců opozdí
Author Aleš Pešta
Date 2000-10-05
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Nejméně několik měsíců potrvá, než se vyřeší právní nesrovnalosti kolem navracení historického majetku šumavským obcím. Po úterním jednání Regionální sekce Rady Národního parku Šumava to uvedl náměstek ministra životního prostředí Josef Běle.

„Ministerstvo pokynem k pozastavení převodu lesů na obce nezpochybňuje nárok obcí na historický majetek, ale do konečného rozhodnutí soudu nechce vyvolávat podezření, že správy národních parků porušují zákon,“řekl náměstek ministra. Problém vznikl poté, co místopředseda vlády Pavel Rychetský (ČSSD) svým právním rozborem zpochybnil určité pasáže poslanci nedávno přijaté novely zákona o přechodu majetku ČR do vlastnictví obcí, které mohou být v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Není proto jasné, zda se novela, která převod nemovitostí umožňuje, vztahuje i na majetek národních parků. „Vše bude rozhodovat soud, určovací žalobu pravděpodobně podá Ministerstvo financí,“doplnil informaci mluvčí šumavského parku Zdeněk Kantořík. Celou situaci ještě komplikuje skutečnost, že Správa Národního parku Šumava již zhruba devadesát procent nárokovaných hektarů vydala v době před zpochybněním novely. Na tuto skutečnost upozornil ředitel parku Ivan Žlábek: „V době dvou měsíců jsme již vydali obcím Kašperské Hory na Klatovsku a Volary na Prachaticku dohromady na šest tisíc hektarů převážně lesních pozemků. K předání dalším obcím nedošlo, ale jejich nároky se týkají pouze desetiny z celkové rozlohy připravené k předání.“Pozastavení navracení historického majetku negativně hodnotí představitelé dotčených obcí na Šumavě. „Divíme se hře se zákony, Šumava a její obce jsou tak v poslední době poškozovány,“shrnula názor obcí starostka Stožce na Prachaticku Zdenka Lelková (nezávislá). „Na uvedené disproporce před a při projednávání novely v Parlamentu upozorňovali odborníci, ministerští úředníci i někteří poslanci. Připomínky však nebyly vyslyšeny,“reagoval senátor Petr Smutný (ČSSD), předseda Regionální sekce Rady Národního parku Šumava.