V nečekaném teple si malý brouček na smrku „lebedí“

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:20, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=V nečekaném teple si malý brouček na smrku „lebedí“ |Author=Zdeněk Jungvirt |Date=2000-05-18 |Source=Prachatický dení…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


V nečekaném teple si malý brouček na smrku „lebedí“
Author Zdeněk Jungvirt
Date 2000-05-18
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Asanace / Podle mluvčího správy národního parku Zdeňka Kantoříka bylo potřeba proti broukovi zasáhnout co nejrychleji. „Opožděný zásah nezabrání rozšíření škůdce,“vysvětluje.

Šumava –V nezvykle teplých květnových dnech si přímo libuje malý lesní brouček –lýkožrout smrkový. Na prosluněných šumavských svazích má totiž ideální podmínky k rojení. Správci Národního parku Šumava už na boj s ním vytáhli nabroušené pily. Padají první stromy, létají třísky. Stejně jako loni se na Šumavě rozhoduje o záchraně nejcennějších přírodních území národního parku, tedy tzv. prvních zón, kde se lýkožrout smrkový (kůrovec) rozmnožil nad únosnou míru. Názory, jak tohoto cíle dosáhnout, se ovšem rozcházejí. Správa parku je přesvědčena, že nad škůdcem zvítězí aktivní ochranou porostů. Za podpory ministerstva životního prostředí i letos prosadila diferencované asanační zásahy, při nichž pokácené a kůry zbavené nemocné smrkové kmeny ponechává k zetlení v lese. Mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík informoval, že k povolení asanačních zásahů bylo letos, vzhledem ke klimatickým podmínkám, nutné přistoupit co nejrychleji. Tedy ještě v době, kdy mají zásadní význam pro likvidaci kůrovcové populace. „Opožděný zásah by nezabránil rozšíření škůdce na dosud zdravé stromy,“zdůraznil. „K asanaci kůrovcem napadených stromů nás rozhodně nevedou zištné nebo ekonomické důvody, jak se nám snaží někteří odpůrci podsouvat. Připomínám, že veškeré v prvních zónách pokácené dřevo zůstává v lese. Asanace tak naopak znamená finanční prostředky vložit. Loni takto správa parku vydala čtyři milióny korun,“vysvětlil Kantořík. Postoj ekologického Hnutí Duha, které je nejhlasitějším kritikem metod správy parku, zůstává neměnný: „Zásahy v prvních zónách přinášejí více škody, než užitku,“zopakoval Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha. Uvedl, že ve snaze o utlumení konfliktu slevili nakonec odpůrci kácení ze svého původního návrhu a trvají na dodržení bezzásahového režimu alespoň na Trojmezné.