Parlament o šumavských obcích a parku rozhodl podle Duhy špatně

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:20, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Parlament o šumavských obcích a parku rozhodl podle Duhy špatně |Author=Aleš Pešta |Date=2000-03-27 |Source=Právo |Genre=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Parlament o šumavských obcích a parku rozhodl podle Duhy špatně
Author Aleš Pešta
Date 2000-03-27
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Po letech protestů proti postupu Správy Národního parku Šumava při řešení kůrovcové kalamity jsou ekologové z Hnutí Duha konečně s vedením parku zajedno: legislativní řešení návratu historicky obecních lesů na Šumavě, jak je schválil český Parlament, je špatné pro obce i pro národní park.

Jak Právu potvrdil vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha, čerstvě vypracovaná analýza ukázala, že většina obcí, kterým mají být lesy v parku a dokonce i v jeho prvních zónách vráceny, leží mimo park a lesy mimo území parku by pro ně byly přístupnější a zejména hospodářsky výnosnější. „Stát má na území parku obcím vracet celkem 4715 hektarů lesa, tři z oprávněných obcí jsou na území parku, šest mimo jeho území. Z tohoto počtu jde o 710 hektarů v prvních zónách,“konstatuje Bláha a dodává: „Přitom z obcí, kterým se vrací lesy v prvních zónách, leží v parku jen Srní na Klatovsku s nárokem na 188 hektarů a mimo park Kašperské Hory na Klatovsku s požadavkem 508 hektarů a Volary na Prachaticku s nárokem 14 hektarů.“Ekologové zdůrazňují, podobně jako představitelé parku, že obce nebudou moci ve svých lesích, které jsou zákonem chráněny, normálně hospodařit a zůstanou odkázány na vymáhání náhrad od státu. V prvních zónách dokonce zákaz hospodaření zůstane ze zákona bez náhrad. Sporné případy pak s největší pravděpodobností vyústí v řadu nekonečných procesů. „Po vstupu do Evropské unie se režim parku podle evropských direktiv dokonce ještě zpřísní,“podotkl Bláha. „Jsem velmi zaskočen tím, že se něco takového vůbec mohlo stát. Z evropského hlediska jde o naprosto nevídané rozhodnutí. Park je zřízen státem a státní vlastnictví půdy je v něm základem,“uvedl po schválení zákona ředitel šumavského parku Ivan Žlábek a zklamaně dodal: „Očekával jsem, že stát se s obcemi vypořádá čestně a že pokud chce mít národní park, ponechá půdu v nejvíce chráněných zónách ve svém vlastnictví, jak je tomu všude ve světě.“Ekologové i vedoucí pracovníci parku jsou shodně přesvědčeni, že obce při vracení majetku musí dostat možnost volby ze dvou výhodnějších variant: buď návrat pozemků obcím mimo park a finanční vyrovnání s obcemi v parku, anebo možnost volby obcí mezi návratem lesů na území parku nebo mimo něj.