Kůrovec na Plzeňsku

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:21, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kůrovec na Plzeňsku |Author=Jaroslav Skalický, Ivan Mls |Date=2003-10-01 |Source=ČRo |Genre=rozhlas |Respondent=Ivan Staller…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Kůrovec na Plzeňsku
Author Jaroslav Skalický, Ivan Mls
Date 2003-10-01
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Ivan Staller

Radiožurnál, ekonomický magazín

Životní prostředí a ekologie

Jaroslav Skalický, moderátor

Lesákům dělá starosti pokles cen dřeva, ale také kůrovec, ten konkrétně na Písecku. Písecký oblastní inspektorát státního podniku Lesy České republiky obhospodařuje téměř 70 tisíc hektarů lesů, především na území Jihočeského kraje a dále také v kraji Středočeském a Plzeňském. Podrobnosti má Ivan Mls.

Ivan Mls, redaktor

Ludvík Staller, inspektor Oblastního inspektorátu v Písku ale říká, že zatím ještě nejde o kalamitu v pravém slova smyslu a dokládá to srovnáním objemu celkové těžby dřeva s těžbou kvůli kůrovci.

Ludvík Staller, inspektorát Oblastního inspektorátu v Písku, Lesy České republiky

Zatím je zvýšený stav. Jestliže tady těžíme zhruba rámci oblastního inspektorátu 450 tisíc kubíků, tak teď jsme vytěžili zhruba, nebo vytěžíme ještě 27 tisíc, což nedělá ani 6,5 %. Čili ten stav je zvýšený. Kalamitní stav by nastal, když by ta těžba kůrovcová překročila 10 % objemu celé těžby. Zatím ten stav nenastal. Doufejme, že ani nenastane.

Ivan Mls, redaktor

Kůrovec však má vliv také na cenu dřeva. Nejenže snižuje kvalitu suroviny, ale kvůli kůrovci se zvyšuje také takzvaná nahodilá těžba, protože lesáci musí vytěžit napadené stromy. Mluvčí Lesů České republiky Jan Řezáč upřesňuje:

Jan Řezáč, mluvčí Lesů České republiky

Ta kalamita nesporně ovlivňuje cenu dříví především v tom, že se prodává dříví poškozené, dříví, které nemá tu kvalitu, za kterou bychom prodávali normální dříví z úmyslných těžeb. Dále to, že toho dříví je mnoho, způsobuje pokles cen. Situace do jisté míry oprávněně využívají i dřevaři tím, že na nás tlačí, abychom snížili ceny dřeva.

Ivan Mls, redaktor

Podle Řezáče přitom sami dřevaři mají problémy s odbytem, protože i kvůli loňským podzimním větrným smrštím je dřeva přebytek.

Jan Řezáč, mluvčí Lesů České republiky

V Evropě spadlo, i v Německu, v Rakousku další dříví, to v tom loňském roce. Je problém na Středním východě s obnovou Iráku, který byl silným odběratelem dříví z Evropy. Takže to jsou v podstatě všechno kumulované faktory, které mají vliv na cenu dříví v České republice. Ta cena se skutečně netvoří jenom v rámci trhu České republiky, ale dneska už v podstatě Evropy i celého světa.

Ivan Mls, redaktor

Lesy České republiky předpokládají letošní těžbu v objemu 7,350 milionu metrů krychlových dřeva a hospodářský výsledek kolem sto milionů korun, což je podle Řezáče vzhledem k loňsku určitý pokles.

Jaroslav Skalický, moderátor

Tolik dnešní Ekonomický magazín, který připravil Jaroslav Skalický. Hezký den.