Ministr je proti kácení v pralese

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:22, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ministr je proti kácení v pralese |Author=Antonín Pelíšek |Date=2003-09-04 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Responden…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ministr je proti kácení v pralese
Author Antonín Pelíšek
Date 2003-09-04
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Kvilda – Komise, kterou ministerstvo životního prostředí vyslalo do šumavského parku, se shodla, že nedoporučuje kácet v pralese stromy zasažené kůrovcem.

Likvidovat kůrovce tímto způsobem chce vedení Národního parku Šumava. Ministr Libor Ambrozek je ale proti. „Ministerstvo životního prostředí se přiklání k názoru, že kácet by se zasažené stromy v první zóně parku neměly,” uvedla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Hnutí Duha doporučení expertní komise vítá. „Naše blokáda zachránila vzácný prales. Končíme blokádu a odvoláváme z lesa hlídky,” řekl včera vedoucí programu Lesy z Hnutí Duha Jaromír Bláha.

Připomněl, že budou žádat ministerstvo o vyhlášení bezzásahového území v parku, jež by navazovalo na zónu sousedního bavorského národního parku.

Ačkoliv odpůrci kácení z Hnutí Duha jásají, nemají zdaleka vyhráno. Rozhodovat totiž bude územní odbor ministerstva životního prostředí v Českých Budějovicích.

Územní odbor ministerstva životního prostředí v Českých Budějovicích zahájil správní řízení poté, co se Hnutí Duha odvolalo proti kácení. To se stalo 18. srpna a o deset dní později Duha doplnila další potřebné informace, například návrh řešení. „Těžko říci, jak bude řízení dlouhé a kdy padne rozhodnutí,” uvedl ředitel územního odboru ministerstva Václav Osovský.

Úředníci ministerstva teď musí o odvolání písemně informovat účastníky řízení včetně dotčených obcí a shromažďovat posudky.

Jedním z nich je i současný dokument expertní komise ministerstva vnitra, který navrhuje nekácet napadené stromy. Komise přitom nebyla jednotná. Někteří její členové namítali, že bez vykácení zůstane na místě suchý les.

Co tedy vyjádření komise znamená? „Je to jen doporučení pro náš správní orgán, který ale rozhodne podle vlastního názoru. Není vyloučeno, že dostaneme další důkazy a řízení se bude prodlužovat,” upozornil ředitel odboru Osovský.

Pro Hnutí Duha je vyjádření ministerské komise další vzpruhou. Jaromír Bláha připomněl, že budou žádat ministerstvo o vyhlášení bezzásahového území v parku, jež by navazovalo na zónu sousedního bavorského národního parku.

Spor se rozjel v polovině srpna, kdy začali ekologové těžbu v první zóně parku blokovat vlastními těly. Dosáhli dohody se správou parku. Její ředitel Ivan Žlábek prohlásil, že kácení raději přeruší do doby rozhodnutí o odvolání, než by si vzal na svědomí úraz v lese. Připomněl ale, že na kácení má správa plné právo. Hnutí Duha poté blokádu přerušilo.

Na způsobu ozdravění pralesa se přitom nemohou dohodnout ani odborníci. Část z nich tvrdí, že kůrovec nalétává na Šumavu z bavorského parku, kde napadené stromy ponechávají bez zásahu, a brouk se tím šíří. „Správa parku chtěla vykácet u pramenů Vltavy tisíc stromů. Tím by vznikla obrovská holina otevřená pro vítr a polomy,” upozornil přírodovědec a mluvčí blokády Mojmír Vlašín.