Sucho neprospívá lesním porostům

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:22, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Sucho neprospívá lesním porostům |Author=Zuzana Kyselová |Date=2003-09-03 |Source=Českokrumlovský deník |Genre=tisk |Resp…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Sucho neprospívá lesním porostům
Author Zuzana Kyselová
Date 2003-09-03
Source Českokrumlovský deník
Genre tisk
Respondent

Kůrovcovému nebezpečí ještě neodzvonilo, ale lesníci mají šíření tohoto brouka pod kontrolou. Rozvoj lýkožroutů podporuje i dlouhotrvající extrémní sucho.

Českokrumlovsko – Lákadlem pro kůrovce jsou oslabené stromy. Ty kromě sucha ztrácejí sílu vlivem řady různých faktorů. „Některé stromy zasychají, protože stojí v terénních prohlubních, v nichž se po povodních dlouho držela voda a poškodila zejména kořenový systém smrků. Stromy také vysiluje úroda semen, neboť letos je semenný rok především u smrku, jedle a buku,“ vysvětluje lesní správce Lesní správy Český Krumlov Zdeněk Cába. Šíření kůrovce ale lesníci sledují a včas zasahují. I když lesní porosty poměrně dlouho dokáží čelit suchu, letošní sucho se přece jenom na lesích částečně odrazilo. Nejvíce ohrožené byly na jaře vysázené stromky. „Zalesnili jsme 80 hektarů holin po větrném polomu. Ztráta stromků se pohybuje do patnácti procent. Tu má na svědomí především sucho. Není to ale nijak výjimečné číslo, je to běžný standard,“ říká Zdeněk Cába. Sucho se podepsalo i na některých vzrostlých stromech. „Suchem trpí i listnáče, hlavně buky. Počítali jsme se silnou úrodou bukvic, jsou ale hluché, nebo mají malé nažky,“ dokreslil lesní správce. Dopady sucha v současnosti vyhodnocují lesníci na Kaplicku. „Nemělo by to být nijak hrozné. Nezalesňujeme velké množství ploch, upřednostňujeme přirozenou obnovu lesa. Sazenice jsme tedy měli zasázené rychle,“ sdělil lesní správce Lesní správy Radek Kordač. „Přísušky máme také, ale spíš nás zlobí kůrovec. O žádné extrémy ale nejde. Veškeré napadené dřevo máme ošetřené,“ ubezpečil. Kaplické lesníky v souvisloti se suchem potrápily spíše požáry. Podobná situace panuje i v lesích na Vyšebrodsku.

„Měli jsme tu tři menší požáry. Lesy neusychají, ztráty na vysazených stromcích jsou únosné, také kůrovec je v normálu,“ sdělil Jan Märtl, který stojí v čele Lesní správy Vyšší Brod. Přitakal, že stromy oslabuje sucho i semenný rok, kromě toho vrcholkům stromů neprospívají také imise.