Dříví napadené kůrovcem se musí brzy zlikvidovat

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:22, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Dříví napadené kůrovcem se musí brzy zlikvidovat |Author=Nataša Šedivcová |Date=2003-12-10 |Source=Karlovarské noviny |…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Dříví napadené kůrovcem se musí brzy zlikvidovat
Author Nataša Šedivcová
Date 2003-12-10
Source Karlovarské noviny
Genre tisk
Respondent

Podle nařízení mají vlastníci lesů povinnost dříví zpracovat, odvézt z lesa nebo asanovat nejpozději do 31. března.

Plzeňský kraj – Tvrdý zásah proti kůrovci požadovali už v září starostové obcí, které se nacházejí na území Národního parku Šumava. Tam totiž na 650 kilometrech čtverečních už uschla desetina lesa. Ministerstvo zemědělství o měsíc později dospělo k závěru, že současný stav kůrovce naplňuje paragraf 32 lesního zákona o vzniku mimořádných okolností v lesích. Proto vydalo rozhodnutí, kterým se všichni vlastníci lesů musejí řídit.

„Extrémní klimatické podmínky loňského a letošního roku způsobily přemnožení kůrovce v celé republice, nejen na Šumavě. Proto se musí dřevo odvézt nebo asanovat,“ uvedl včera hejtman kraje Petr Zimmermann.

Podle nařízení mají vlastníci lesů mimo jiné dříví napadené kůrovcem zpracovat, odvézt z lesa nebo asanovat nejpozději do 31. března. Veškeré polomy, vývraty a dříví atraktivní pro rozvoj kůrovců, které vznikly do 31. března, zpracovat, odvézt z lesa nebo asanovat, a to nejpozději do 31. května. Na Šumavě jsou vlastníky převážně Lesy České republiky, v menší míře už města, obce a soukromé osoby.

Jak uvedl vedoucí odboru krajského úřadu Vladimír Dlouhý, toto nařízení už dostaly obce v kraji před několika týdny a musejí ho vyvěsit na úředních deskách. „Každý vlastník by měl mít také odborného lesního hospodáře, který na hospodářství dohlíží a zodpovídá za něj,“ řekl Dlouhý. V případě, že vlastník lesa zákon poruší, může mu být ve správním řízení uložena až stotisícová pokuta. „Krajský úřad peníze pouze vybírá. Částky putují do Státního fondu životního prostředí,“ doplnil Dlouhý.

„Kůrovec je běžnou součástí přírody a zdravým lesům neškodí. Naopak napadá oslabené a staré stromy, urychluje jejich odumření a tím dělá místo nové generaci. Jenomže u nás jsou lesy všude poznamenané činností člověka a už dávno tu nerostou původní stromy,“ vysvětlil radní kraje Pavel Stelzer. Ohroženy jsou lesy hlavně tam, kde místo původních listnatých nebo smíšených lesů rostou výhradně smrky, což je případ Šumavy.