Ekologové hledali ukradené dřevo

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:22, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ekologové hledali ukradené dřevo |Author=Václav Janouš |Date=2003-06-11 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové hledali ukradené dřevo
Author Václav Janouš
Date 2003-06-11
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Téma

Lidé z Hnutí Duha napočítali v prvních zónách šumavského parku desítky čerstvých pařezů

Šumava – Boty pohorky, kraťasy, batohy se svačinou a mapy. Přesně takovou nejnutnější výbavu si vzali minulý pátek s sebou ekologové z Hnutí Duha do šumavských lesů. Chtějí hledat místa, z nichž se záhadně ztrácejí stromy. Vždy je někdo v prvních zónách parku, kam nesmí lidská noha bez zvláštního povolení ani vkročit, porazí a na místě nechá jen pařez.

Hnutí několikrát podalo trestní oznámení a upozornilo Českou inspekci životního prostředí, ale ani jedna instituce na nikoho prstem neukázala. Těsně před výpravou do lesů v okolí Filipovy Hutě a Kvildy jde aktivista Jaromír Bláha, který protestům a monitoringu šumavských lesů šéfuje, nahlásit kolik lidí s ním půjde.

„Nesmí to vědět dříve, aby to nezarazili,“ říká Bláha. Po prvních krocích ekologů za značku zákaz vjezdu se ale stejně v okolí objeví strážci parku, lesníci i dřevorubci. „Sakra, to je Řehoř. Ten to otočí, protože určitě mají pohotovost a ví o nás,“ říká Bláha a dívá se na cestu za červeným Nissanem Patrolem s logem Šumavy na dveřích.

Lesní správce František Řehoř otáčí o zpovídá aktivisty, co mají v úmyslu. Jakmile zmizí, ekologové pokračují. Po pár metrech jsou ale doslova jako v obklíčení. Proti nim přijíždí džíp správy a za nimi nenápadně zase červené auto se stejným logem.

„Už kontrolují, co tu chceme,“ usmívá se ekolog Vladimír Just a otáčí se za autem. Řidič zastaví na odstavném plácku a jakoby nic postává vedle vozu. Ekologové zatím z cesty neuhnou ani o krok, ale mají namířeno do první zóny číslo šedesát v okolí Černohorského močálu.

„Jdeme na to, tady uhnem a půjdeme podél hranice zóny,“ říká Bláha po pětikilometrové chůzi asfaltovou silnicí a ukazuje na potůček, který je třeba přeskočit. Hned za ním vidí první pařezy. „Tady je deset stromů na trestní oznámení policii a inspekci životního prostředí. Účetně totiž tenhle strom vůbec neexistuje. Kdyby to bylo legální, tak by tady musel ležet kmen, a to neleží. Takže krádež,“ říká Jaromír Bláha a poklepává na pařez, aby určil dobu jeho pokácení. „Zjišťujeme, jestli je zetlelý, zarůstá mechem či má kůru,“ říká Bláha a vrací se k ostatním na blátivou silnici. Po kilometru vidí další pařezy a je jasné, že tady jich bude mnohem více. „To snad není možné!“ rozčílí se Bláha když stojí uprostřed ohniště. „Oni zapalují oheň v první zóně. A dokonce ještě stojící kmeny,“ kroutí hlavou.

Z opačného konce holiny najednou volá jedna z aktivistek hnutí: „Tady by mohli pořádat železnou neděli!“ Před ní leží zhruba metr vysoké stočené klubko ostnatého drátu. „I taková je naše Šumava,“ říká smutně aktivista Just. První domněnky o tom, že by drát mohl být z nedaleké bývalé státní hranice, vyjdou jako liché. Většina ostnáče je totiž naprosto nezrezivělá.

Ekologové tu spočítají dvacet vykácených stromů a míří do močálů. Tam chybí desítky dalších přímo uprostřed první zóny. „Odsud je museli tahat jedině vrtulníkem, což se již praktikovalo. Přitom je to komplex modravských rašelinišť a podmáčených lesů, kde by neměl člověk vůbec zasahovat. V pondělí jdeme podat podnět na inspekci a trestní oznámení o krádeži dřeva,“ dodává Bláha a vydává se k Filipově Huti.

Někdo z nich ale nespustil oči ani uprostřed parku. Na blátivé cestě jsou čerstvé šlápoty nejspíše od gumovek. „Musel tady být před chvílí. Už ale víme o dalších osmdesáti nelegálně vykácených stromech,“ sklání se Bláha nad šlápotou. „Jen by mě moc zajímalo, v čí kapse končí peníze z prodeje dřeva,“ dodal Vladimír Just.

Správa parku už si na výlety aktivistů do lesů zvykla. Machinace s dřevem ale popírá a považuje to za snahu svrhnout vedení parku. „Je to snaha zpochybnit správu na drobnostech. Ačkoliv si dáváme pozor, co kde kácíme, tak při objemech, jakým byl letošní polom sto tisíc kubíků, to nejde uhlídat,“ řekl náměstek Vladimír Zatloukal. Nelegální prodeje dřeva také popřel s tím, že aktivisté již podali desítky oznámení a všechny vždy byly odloženy.

Foto: Ekologičtí aktivisté procházejí po cestě lemující první zónu parku nedaleko Filipovy Hutě.