Duha kritizuje park

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:22, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Duha kritizuje park |Author=Ivana Harantová |Date=2003-06-19 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent= }} Správa šuma…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Duha kritizuje park
Author Ivana Harantová
Date 2003-06-19
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Správa šumavského parku nám brání ve vstupu do klidových území, tvrdí Hnutí Duha. Není to pravda, naopak, oponuje správa.

Šumava – Správa Národního parku Šumava podle Hnutí Duha blokuje nezávislý monitoring nakládání se dřevem v takzvaných klidových zónách. Hnutí tvrdí, že správci už několik měsíců zadržují žádost o povolení nezávislých kontrol. Přestože prý už dvakrát uplynuly lhůty stanovené správním řádem, dosud o povolení nerozhodli. Hnutí Duha proto na postup správy podalo stížnost ministerstvu životního prostředí.

„Tím, že neříkají ani ano, ani ne, a žádost nechávají ležet v šuplíku, správci národního parku účinně brání nezávislé kontrole. Proti zápornému rozhodnutí bychom se alespoň mohli odvolat k ministerstvu,“ stěžuje si vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha. Podle mluvčího správy parku Zdeňka Kantoříka klidová území představují celkem šest rozsáhlejších oblastí v parku citlivých na turistickou zátěž. Nezahrnují jen první zóny, ale i přilehlé části zón druhých. „V těchto oblastech se vyskytují zvláště chráněné druhy živočichů, hlavně tetřev hlušec. Pohyb návštěvníků je v klidových územích omezen zejména v době toku a hnízdění v jarním období,“ vysvětluje Kantořík a dodává, že toto opatření platí například na hraničním přechodu Gsenget či na naučné stezce na Březníku. Aktivisté Hnutí Duha podle něj letos učinili už čtyři kontroly v prvních zónách parku, přičemž současně vstupovali i do klidových území, aniž by jim v tom pracovníci správy parku bránili. K výměně názorů prý došlo až v případě chystané páté kontroly, a to minulý pátek, kdy se aktivisté chtěli vypravit do první zóny Plesná na Železnorudsku. „Poté, co správci parku upozornili na hnízdění tetřeva v této lokalitě, aktivisté od svého záměru vstřícně ustoupili,“ podotýká Kantořík. Správa žádost Hnutí Duha obdržela 22. dubna a 6. května se konalo ústní jednání. „Není pravda, že správa nedodržuje zákonné lhůty,“ brání se Kantořík.

„Zákon o ochraně přírody a krajiny stanoví, že v jednoduchých věcech orgán státní ochrany přírody rozhodne bezodkladně, v ostatních případech do šedesáti dnů, ve zvlášť složitých případech do devadesáti dnů. Šedesátidenní lhůta tedy uplyne až tuto neděli a Hnutí Duha může příslušné rozhodnutí očekávat každým dnem,“ ujišťuje Kantořík.

„Správa se během řízení rovněž snažila snížit počet lidí, kteří denně smějí do klidové zóny vstoupit na pět a tím omezit účinnost monitoringu,“ kritizuje Bláha s argumentem, že ve stejných klidových zónách nyní každodenně pracují stovky lesních dělníků, kteří motorovými pilami a odkorňovači zpracovávají polomy, jezdí tam traktory, lanovky a nákladní auta se dřevem. Snaha správy parku o omezení kontrol na pět lidí denně s poukazem na tetřevy je podle zástupců Hnutí Duha směšná. Kantořík oponuje: „Například v první zóně Plesná, o niž momentálně jde, letos správci nezpracovávali ani polom, ani kůrovcem napadené stromy.“