Sbohem, Šumavo

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:23, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Sbohem, Šumavo |Author=Eliška Bártová |Date=2003-04-28 |Source=Respekt |Genre=tisk |Respondent= }} Kritizovaný ředitel Žl…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Sbohem, Šumavo
Author Eliška Bártová
Date 2003-04-28
Source Respekt
Genre tisk
Respondent

Kritizovaný ředitel Žlábek zřejmě dál povede šumavský národní park

Česká chlouba – Národní park Šumava – je drastickými zásahy svých šéfů téměř zničena. Vládu na to v březnu upozornili objednaní odborníci z ciziny a ministr životního prostředí Libor Ambrozek se rozhodl jednat. Slíbil změnu v „hospodářské politice“ parku a ohlásil soutěž na nového ředitele. Neuplynul ani měsíc a všechno je zase jinak: zdá se, že úřadující šéf Ivan Žlábek na svém postu zůstane až do penze.

Rozetnout spor

Spor o to, jak pečovat o národní park, se mezi správou parku a ekologickými organizacemi táhne od nástupu Ivana Žlábka na post šéfa parku, tedy bezmála devět let. Ochranáři Žlábkovi nikdy neodpustili, že po svém nástupu snížil počet nejchráněnějších – prvních – zón na polovinu a rozdrobil je na 135 drobných ostrůvků, které je dle odborníků obtížné chránit. Za svého šéfování také rozhodl o zásadní věci – totiž, že do těchto zón, kam běžný návštěvník nesmí vstoupit, vjede těžařská technika a bude kácet stromy napadené kůrovcem (viz rámeček). Za oběť tak padlo více než tři tisíce kubíků stromů z prvních zón. Když pak vyšlo najevo, že dřevo odtud dokonce mizí, upadla správa parku v podezření, že pod rouškou boje s kůrovcem drancuje prales komerční těžbou. S odvoláním na „velmi nedokonalou“ evidenci pokácených stromů případ nikdy neobjasnila ani inspekce životního prostředí, ani policie. Na nepřehlednost správy parku upozornili vládu ve své zprávě i zmínění experti ze Světového svazu ochrany přírody (IUCN). Ti na pozvání tehdejšího ministra Miloše Kužvarta přijeli loni v září posoudit stav šumavského parku a rozetnout tak dlouholetý spor. Strávili na Šumavě tři dny a kromě diskusí se starosty a studia materiálů si prošli trasy navržené vedením parku a zástupci neziskových organizací. „Budeme respektovat rozhodnutí expertů z IUCN,“ zavázal se Kužvartův nástupce Libor Ambrozek slovy své mluvčí. Nyní má jejich verdikt na stole. „Správa parku vykonává svou práci velmi svědomitě, avšak ve stylu typickém pro lesní hospodářství a s nedostatečným metodickým vedením,“ stojí hned v úvodu šestadvacetistránkové zprávy. Dál se můžeme dočíst smutné poselství, že zničenou Šumavu dnes nelze zařadit do mezinárodní kategorie národní park. „Zásahy těžkou mechanizací, které trvale poškodily krajinu v bezzásahové zóně, se jen obtížně dají akceptovat!“ píší experti. Podle nich dnes neexistují v parku plochy ušetřené devastační činnosti člověka. Pokud bychom tedy chtěli získat pro Šumavu mezinárodní klasifikaci, museli bychom s tímto postupem přinejmenším v prvních zónách přestat. Současné vedení tyto expertní závěry odmítá a podanou žádost o další kácení nehodlá stáhnout.

Lovec jelenů zasahuje

„Jsem dotčen,“ reagoval šéf parku Ivan Žlábek na ministrovo rozhodnutí najít nového ředitele. „Všechna zásadní rozhodnutí přece dělalo ministerstvo a já jsem to měl jen zorganizovat.“ Stejně tak ministrovo oznámení o změně hospodaření v šumavských hvozdech pobouřilo i starosty vesnic na území parku. Ti už Ambrozka vyzvali, aby za nimi osobně přijel a „vyříkal“ si to s nimi. Většina starostů totiž zastává názor, že to, jak se hospodaří pod vedením Žlábka, je v pořádku. „Tady byl hospodářský les, a tak tady musí být lesnický přístup,“ říká například starostka Borové Lady Stanislava Barantálová (nezávislá) a nad zprávou expertů se nijak nepozastavuje: „To kácení bylo správné. Jinak by nám to tady suché stromy hyzdily a zaháněly turisty.“ A zdá se, že boj za Žlábkovo setrvání ve funkci bude úspěšný. Ředitele se totiž zastal senátor a přítel premiéra Špidly Petr Smutný (ČSSD), který je v parku častým hostem: na speciální povolení správy parku chodí střílet jeleny. „Je nespravedlivé, aby člověk rok a půl před důchodem byl takto odstraněn,“ říká senátor Smutný s tím, že už apeloval na ministra, aby své rozhodnutí změnil. S jakým úspěchem? „To nemohu komentovat,“ říká Ambrozkova mluvčí Karolína Šůlová. „Podle mě nejde o ustoupení nějakým tlakům, ale je to citlivá kauza a pan ministr se nakonec rozhodl, že vypsání konkurzu by měl předcházet koncepční materiál, který stanoví cíle ochrany národního parku Šumava. Kdy bude hotov, to zatím nevím.“