Hnutí Duha uvažuje o blokádě

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:23, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Hnutí Duha uvažuje o blokádě |Author=Ivana Harantová |Date=2003-07-26 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent= }}…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Hnutí Duha uvažuje o blokádě
Author Ivana Harantová
Date 2003-07-26
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Šumava – Otevřenou rebelií ředitele Správy Národního parku Šumava Ivana Žlábka proti doporučením odborníků nazývají představitelé Hnutí Duha rozhodnutí útvaru státní správy parku, která povolila kácení stromů v některých prvních zónách ochrany přírody. Argumentuje přitom mimo jiné stanovisky Světového svazu ochrany přírody, Světového fondu ochrany přírody, mise Ramsarské úmluvy o ochraně mokřadů a podobně.

„Správa odmítá personifikaci problému: od ledna probíhalo řádné správní řízení, jehož účastníky bylo například i Hnutí Duha a dvaadvacet obcí, na jejichž katastrech park leží. Řízení se nezúčastnil ani ředitel Žlábek, ani ministr životního prostředí. Útvar státní správy jako státní orgán ochrany přírody vydal rozhodnutí a každý účastník řízení má možnost se odvolat,“ vysvětluje mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík. Jaromír Bláha z Hnutí Duha potvrzuje, že se aktivisté proti rozhodnutí odvolají. Vadí mu však, že i kdyby ministerští úředníci, kteří budou odvolání vyřizovat, kácení zastavili, bude pozdě. Porážení stromů totiž do té doby může neomezeně probíhat. „Práce nelze dál odkládat, protože rozhodnutí o asanaci by ztratilo svůj smysl. Případné odvolání proto nemá odkladný účinek,“ konstatuje Kantořík. Podle něj se s asanací kůrovce v prvních zónách parku začalo tento týden a zatím jde o jednotlivé stromy. „Na celkové ploše 600 hektarů, kde je nyní asanace v prvních zónách povolena, bylo ke včerejšku asanováno celkem šedesát kubických metrů, dalších jedenatřicet jich zatím zbývá vyznačeno,“ upřesňuje Kantořík. Dodává, že asanace spočívá v pokácení a oloupání kůrovcem napadených stromů, které zůstávají ležet na místě. Bláha však trvá na svém:

„V případě, že by kácení mělo vytvořit holiny, uvažujeme, že nejvzácnější pralesovité porosty zachráníme blokádou. Pralesy prvních zón se v národních parcích ponechávají přirozenému vývoji. Kůrovec patří mezi přírodní proměny pralesního ekosystému. Kácení ničí přírodní poměry, otevírá les větru a vede ke vzniku holin.“