Klaus se vložil do sporu o sjezdovky

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:23, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Klaus se vložil do sporu o sjezdovky |Author=Pavel Baroch |Date=2004-04-02 |Source=Hospodářské noviny |Genre=tisk |Respondent…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Klaus se vložil do sporu o sjezdovky
Author Pavel Baroch
Date 2004-04-02
Source Hospodářské noviny
Genre tisk
Respondent

Jihočeský hejtman nadále chce vybudovat v šumavských Boleticích centrum zimních sportů

Prezident Václav Klaus se včera vložil do sporu mezi Jihočeským krajem a ministerstvy obrany a životního prostředí o budování zimních středisek na Šumavě.

Záměr postavit na Šumavě aspoň jedno zimní lyžařské středisko, které by pomohlo rozvoji jižních Čech, dosud naráží na nesouhlas armády i ochránců přírody.

Klaus proto vyhověl žádosti jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a pozval si spolu s ním na Hrad ministry Miroslava Kostelku a Libora Ambrozka (oba z KDU-ČSL). Po více než hodině odcházeli všichni tři od prezidenta s dohodou, že jejich úřady vytvoří společnou komisi, která se bude přednostně zabývat využitím vojenského prostoru Boletice.

S výsledkem včerejšího jednání byl prezident spokojen. Odmítl, že by svou aktivitou nepřiměřeně zasáhl do práce exekutivy. Klausův mluvčí Petr Hájek uvedl, že v zemi musí být autorita, která v určitých chvílích pomáhá najít kompromis mezi exekutivou a samosprávou. „Prezident je ta dobrá instance,“ poznamenal Hájek.

Podle záměru jihočeského kraje by na severních svazích boletického Chlumu mohl za dvě miliardy korun vyrůst lyžařský areál, který by výrazně pomohl rozvoji celé oblasti v okolí Lipna.

„Chceme prodloužit turistickou sezónu i na zimní měsíce,“ řekl Zahradník. Ministr Ambrozek nevyloučil, že jeho úřad nakonec nebude stavbě sjezdovek bránit, i když na jejich místě leží ptačí území, které se stane součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Ochrana přírody podle něj nemusí být v rozporu s turistikou.

„Má to ale mnohem vážnější limity. Vyčištění zamýšleného lyžařského areálu od vojenské pyrotechniky, tedy třicet pět kilometrů čtverečních, by stálo čtvrt miliardy korun a trvalo by šest let,“ poznamenal Ambrozek. Jihočeský hejtman uvedl, že v první řadě je potřeba dohodnout se na společné vůli tuto část vojenského prostoru zcivilnit. „Technické problémy se mohou řešit až pak,“ dodal Zahradil.

Ministr obrany Kostelka se k možnosti, že by armáda Boletice opustila, zatím nevyjádřil. Loni se však vojáci přikláněli spíše k možnosti, že by si všech pět vojenských újezdů v zemi ponechali a pronajímali by je spojencům, kteří v nich chtějí cvičit. Česká armáda vydělá každý rok na pronájmu několik desítek miliónů korun.

Okrajově se včera na Hradě mluvilo rovněž o případném využití šumavského vrcholu Smrčina. Jelikož by sjezdovky vedly nejcennější částí národního parku, je takřka vyloučeno, že by s jejich stavbou Ministerstvo životního prostředí někdy souhlasilo.

Klaus se ještě jako předseda sněmovny angažoval ve sporu o zachování sjezdovek na Pradědu. Když tehdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) jednu sjezdovku zrušil a druhou zkrátil, prohlásil Klaus, že to považuje za „absurdní a nemístné vměšování do lidských životů ze strany našich falešných bojovníků za ekologii“.