Nový ředitel NPŠ chce proti kůrovci zasahovat jen minimálně

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:23, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nový ředitel NPŠ chce proti kůrovci zasahovat jen minimálně |Author=ma |Date=2004-01-10 |Source=Haló noviny |Genre=tisk |R…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Nový ředitel NPŠ chce proti kůrovci zasahovat jen minimálně
Author ma
Date 2004-01-10
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Vimperk – Nový ředitel Národního parku Šumava na své první tiskové konferenci potvrdil, že jedním z hlavních rozdílů mezi ním a jeho předchůdcem bude přístup k řešení kůrovcové kalamity.

Pavličko uvedl, že jeho manévrovací prostor bude omezen několika zásadními dokumenty, především pak koncepcí péče o park. Její definitivní podoba bude známa sice až za půl roku – zatím mají možnost k ní vznášet své připomínky jednotlivé šumavské obce – to hlavní je v ní ale zakotveno již nyní. Totiž, že bezzásahová území (místa, kde v žádném případě nebude zasahovat do přírodních procesů člověk) se budou dále rozšiřovat. A také to, že zásahy proti kůrovci budou jen minimální. Kůrovcem napadené stromy budou káceny v podstatě jen v těch případech, kdy bude zapotřebí zabránit rozšíření kůrovce do hospodářských lesů. V tom se Pavličko bude zásadně odlišovat od Ivana Žlábka,který byl ředitelem šumavského parku od první poloviny 90. let do konce loňského roku. Za Žlábkovy éry se s odůvodněním boje proti kůrovci začaly kácet kůrovcem napadené smrky i v prvních, nejpřísněji chráněných zónách. To se stalo terčem kritiky zejména ekologických organizací. Když se k nim loni přidaly i některé mezinárodní organizace, sledující dodržování ochranářských opatření v národních parcích, přistoupil ministr životního prostředí k vypsání výběrového řízení na místo ředitele parku. Z tohoto postu byl Žlábek odvolán k 31.12.2003. Nový ředitel chce postupně dosáhnout toho, aby byl v mezinárodním měřítku Národní park Šumava opět uznán jako národní park II dle klasifikace IUCN. Ekologické organizace zatím vyjadřují Pavličkovi podporu. Zato zástupci některých šumavských obcí už dali najevo, že by si při likvidaci kůrovcové kalamity přáli zachování dosavadního razantního postupu. Alois Pavličko se narodil před 42 lety v Prachaticích. Vystudoval zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity, kde získal doktorát z aplikované a krajinné ekologie.