Ovce zřejmě vraždí vlk samotář z Bavor

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:23, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ovce zřejmě vraždí vlk samotář z Bavor |Author=Jitka Englová, Ivana Harantová |Date=2004-04-20 |Source=Chebský deník |G…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ovce zřejmě vraždí vlk samotář z Bavor
Author Jitka Englová, Ivana Harantová
Date 2004-04-20
Source Chebský deník
Genre tisk
Respondent

Životní prostředí a ekologie

Šest zabitých ovcí a šest potrhaných. To je výsledek zřejmě vlčího řádění na Šumavě. Chovatelům pravděpodobně zaplatí škody stát.

Sušice – Nepořádek, krev a mrtvé ovce v ohradě nalezl minulé pondělí ráno Roman Saller. Tehdy ještě netušil, že je prvním z chovatelů, jejichž stáda napadl vlk. „Ležely tam zabité dvě velké ovce a dvě jehňata. Nebyly nijak potrhané, jenom zakousnuté pod krkem,“ uvedl Saller, který chová ovce na okraji Sušice.

Samotného aktéra díla zkázy zahlédl chovatel ještě téhož dne. „Když jsem šel v podvečer zkontrolovat stádo, běhal vlk zase v ohradě. Viděli jsme ho tři, včetně myslivce, který potvrdil, že je to skutečně vlk,“ řekl Saller. Škoda na zvířatech byla předběžně vyčíslena na 5000 korun. Saller ale upozornil, že to je jen škoda na mase. Další náklady si vyžádá nařízená pitva, asanace a podobně.

Saller má velkou šanci, že mu škody zaplatí stát. V současné době totiž vlk patří mezi zákonem chráněná zvířata a jeho zabíjení je zakázáno. Chovatelé proto mají zákonný nárok na náhradu škod. „Máme vyjádření od státního veterináře, probíhají další jednání. Řekli nám, že pokud se prokáže, že zvířata skutečně napadl vlk, měl by snad stát škody zaplatit,“ potvrdil Saller.

Druhým poškozeným se stal o den později chovatel v několik kilometrů vzdáleném Vrabčově, jemuž vlk zabil dvě ovce a šest jich potrhal. Od té doby zde šelmu nikdo neviděl.

Odborníci se shodují, že šlo o jedince, který utekl z nějakého chovu, s největší pravděpodobností z Bavorska. „Vzhledem k tomu, že ho někteří viděli na cestě zhruba na vzdálenost dvaceti metrů, je pravděpodobné, že v minulosti přišel do styku s člověkem, protože u něj byla patrná snížená míra plachosti,“ míní jednatel Sušických městských lesů Václav Toman. „Samozřejmě provádíme kontrolu revíru, ale zatím jsme nic nenašli,“ dodal.

O údajné přítomnosti vlka v Pošumaví vědí i pracovníci Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Dokonce o něm mluvili na včerejší ředitelské poradě. „Všechno to jsou zatím jen dohady, ne hodnověrné důkazy. Nicméně pokud se jeho přítomnost prokáže, nejde o žádný problém. Vlk do přírody patří, jako jednotlivec by nestabilitu ekosystému nezpůsobil, Šumavě by tedy nijak nevadil. K vytvoření početnější populace zde nejsou podmínky,“ řekl mluvčí správy parku Josef Chýle.Naposledy byl na Šumavě vlk viděn a zastřelen před dvaceti pěti lety ve Filipově Huti.

Jak vraždí vlk

Typickými znaky napadení vlkem jsou prokousnuté hrdlo, otevřená břišní dutina a obnažená žebra.

Šelmy zpravidla první zvíře z větší části zkonzumují, další už pouze zakousnou.