Mikroregion kritizuje správu parku

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:23, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Mikroregion kritizuje správu parku |Author=Ivana Harantová |Date=2004-07-15 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Mikroregion kritizuje správu parku
Author Ivana Harantová
Date 2004-07-15
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Životní prostředí a ekologie

Špičák – Se členy Svazu bavorských obcí se na Špičáku sešli představitelé některých obcí sdružených v mikroregionu Šumava-Západ. Jeho členy je deset obcí a sedmnáct podnikatelských subjektů.

„Náš mikroregion je v této oblasti velice silným subjektem – jeho plocha činí přibližně šedesát tisíc hektarů a zaujímá zhruba osmdesát procent plochy Národního parku Šumava. Proto se valná hromada tohoto sdružení na svých jednáních na Modravě a Kvildě usnesla, že požaduje, aby se zástupce mikroregionu stal členem rady parku. Zároveň chceme, aby byl přizván na důležitá jednání, která svými závěry a rozhodnutími zásadně ovlivňují dění na území mikroregionu,“ sdělil nám Jaroslav Tachovský, tajemník Městského úřadu v Železné Rudě, která je jedním z členů Mikroregionu Šumava-Západ.

Tento požadavek prý podpořil i hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann stejně jako poslanci Jiří Bílý a Jiří Papež, kteří se jednání rovněž zúčastnili. „Řešení a spolupráci přislíbil i zástupce správy národního parku. Na naši písemnou žádost ze 13. ledna však správa dosud nereagovala. Jak se zdá, její vedení se i přes hlasité proklamace o spolupráci s obcemi a podnikateli uchyluje spíše k jejich obcházení. Samosprávy obcí navíc nejsou o všem včas a řádně informovány,“ zkritizoval Tachovský. Společně s kolegy prý pozoruje i ne zcela správné informace o dění za hranicí. Právě proto členové mikroregionu pokládají za důležité vzájemné hlubší poznávání bavorských sousedů a užší spolupráci s nimi.

O vztahu obcí k vedení Národního parku Bavorský les informoval Heinz Wolf, starosta Neuschönau a zároveň jednatel Svazu bavorských obcí. Prohlásil, že zpočátku byl stav podobný jako na české straně a teprve sjednocením obcí byl vytvořen tlak na vedení parku a obce se začaly podílet na rozhodování o činnosti parku na svých územích. „Prvotním důvodem vzniku Svazu bavorských obcí bylo vytvoření silného subjektu a tlaku na vedení národního parku, nyní, po splnění tohoto zadání, následuje snaha o rozvoj infrastruktury a cestovního ruchu,“ řekl Wolf.

V diskusi mimo jiné vystoupil i starosta Modravy Antonín Schubert, který prohlásil, že vztahy Správy Národního parku Šumava s obcemi se nástupem jejího nového ředitele ještě zhoršily. Shrnul také historii stezky a hraničního přechodu v lokalitě Modrý sloup poblíž Březníku. Šumavské obce by v tomto místě rády viděly obnovený přechod, zatímco správa šumavského parku se vytrvale brání.