Rysy chrání zákon, přesto jsou vybíjeni

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:23, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Rysy chrání zákon, přesto jsou vybíjeni |Author=Jana Machálková |Date=2004-06-17 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respo…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Rysy chrání zákon, přesto jsou vybíjeni
Author Jana Machálková
Date 2004-06-17
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Životní prostředí a ekologie

Žádného pytláka se nepodařilo chytit a odsoudit za to, že zastřelil rysa na Šumavě. Zmizelo jich tam čtyřicet.

Praha – Pomalu se začíná schylovat k tomu, co se za posledních padesát let stalo už čtyřikrát: rysí populace z českých lesů docela zmizí.

Jak vlastně s těmito divokými kočkami zacházet, si zákonodárci hlavu lámou už od devatenáctého století. Chránit, nebo nechránit? Je dokázáno, že od roku 1950 vyhubili nelegální lovci, ale i myslivci už čtyři ucelené a stabilizované rysí skupiny roztroušené po celé zemi.

I když se rys ostrovid před dvanácti lety dostal na seznam přísně chráněných živočichů, pytláky to neodradilo a střílejí jej dál.

Aktuální grafy by působily dost smutně. Například Jeseníky: zatímco před patnácti lety tu žilo patnáct rysů, dnes se tam prohánějí jen dva. V oblasti Šumavy jich ještě před osmi lety žilo na sto dvacet. V současné době sotva osmdesát. Lovci tu dokonce zabili i osm ze čtrnácti zvířat, která měla připnuté monitorovací obojky. Dalších zhruba patnáct rysů žije v Beskydech. V jiných částech země je jejich výskyt ještě více ojedinělý.

Zákon nectí ani myslivci

„Zatím se nepodařilo dostihnout jediného lovce, který rysa nelegálně zastřelil. Je to téměř nemožné,“ říká zoolog Luděk Bufka ze Správy šumavského národního parku.

Rysi, kteří jsou zároveň jedinými divokými kočkami žijícími u nás, se totiž pohybují na širokém území. Je to jejich přirozenost. „Podle zákona zabíjení chráněných zvířat řeší policie. Ta však do lesů nechodí,“ říká Jaromír Bláha z ekologického sdružení Duha. To nyní slíbilo tomu, kdo pomůže pytláka chytit, finanční odměnu.

Nejsou to přitom jen pytláci, kteří rysí skupiny likvidují. Dvacet z dvou stovek myslivců dotázaných v nedávné anonymní anketě akademie věd přiznalo, že někdy rysa zastřelilo. Rysové zbytečně umírají i kvůli nájezdům lovců ze zahraničí. „Motivem může být touha po zajímavé trofeji,“ dodává zoolog Bláha.

„Rysi se živí hlavně srnčím. Myslivci ho tedy považují za škůdce,“ dodává Bláha. Srnčí zvěř je přitom přemnožená a rys působí jako její přirozený regulátor. Spotřebuje navíc asi jen osm procent z celkového počtu srnců.

Je to dva týdny, co pytláci na Šumavě zabili pětiletou rysici. Pitva prokázala, že pár týdnů předtím porodila tři mláďata. Ta bez ní přežila jen pár dní.