Ochránci přírody nechtějí zmenšovat ptačí oblasti Natura 2000

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:24, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ochránci přírody nechtějí zmenšovat ptačí oblasti Natura 2000 |Author=Soňa Remešová, ČTK |Date=2004-08-30 |Source=ČT…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ochránci přírody nechtějí zmenšovat ptačí oblasti Natura 2000
Author Soňa Remešová, ČTK
Date 2004-08-30
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Praha – Česká republika je podle ochránců přírody „příliš střídmá“ při vyhlašování chráněných území Natura 2000. „Do chráněných ptačích území je navrženo 8,6 procenta plochy Česka, to je málo. Například v Dánsku je to 22,3 procenta. Z přistupujících zemí pak Slovensko navrhuje 28 procent,“ řekla ČTK mluvčí Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Marcela Mikesková. Opačný názor mají odboráři, kteří bojí, že rezervace budou znamenat úbytek pracovních příležitostí v regionech.

Část z více než čtyř desítek ptačích oblastí Natura 2000 navrhne ministerstvo životního prostřední ve středu oficiálně ustanovit nařízením vlády. „Jde o nejméně konfliktní území, u dalších ještě vypořádáváme připomínky,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. U těch problémových, kam se řadí například jihočeské Boletice, často kraje požadují zmenšení navrhovaného území.

Podle Mikeskové ale menší procento prakticky není možné navrhnout. „Například ve Francii je vyhlášeno jen 2,1 procenta chráněných ptačích oblastí. EU se to nelíbí a považuje to za příliš nízké číslo. Pohnala proto Francii k soudu a ta teď musí chráněné území rozšířit,“ uvedla. Připomenula, že kritéria pro výběr a vymezení ptačích oblastí jsou dána směrnicí společenství o ochraně volně žijících ptáků. Nejedná se tedy o přehnanou aktivitu ochrany přírody v Česku, ale o objektivně předem nastavený proces tvrdí.

Vláda ve středu projedná vyhlášení ptačí oblasti Nádrž vodního díla Nechranice, Žehuňský rybník – Obora Kněžičky, Orlické Záhoří, Libavá, Podyjí a Řežabinec.

Opačně než ochránci přírody se na vyhlášení ptačích oblastí dívají odboráři. Bojí se, že se kvůli nově chráněným oblastem zvýší nezaměstnanost. Obávají se také, že rezervace budou brzdit rozvoj průmyslu a podnikání.

„Tyto obavy jsou liché a k jejich naplnění nedojde. Návrh ptačích oblastí zahrnuje 8,6 procent rozlohy státu. Navíc z této plochy je již dnes 60 procent chráněno. Ptačí oblasti tedy nově zahrnují pouze 3,44 procent z celkové rozlohy republiky,“ řekla mluvčí ministerstva životního prostředí.

Ochranný režim v ptačích oblastech je navíc podle ministerstva měkčí než ve stávajících chráněných územích. Ochranné podmínky se nebudou vztahovat na zastavěná a zastavitelná území obcí. S úřady bude třeba konzultovat jen činnosti, které mohou přímo nepříznivě ovlivnit zachování a obnovu ekosystémů významných pro druhy ptáků, pro které je oblast vyhlášena. V případě, že by podmínky ochrany omezily hospodaření na dotčeném pozemku, má vlastník ze zákona nárok na kompenzaci.