Lovci vybíjejí vzácné rysy

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:24, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Lovci vybíjejí vzácné rysy |Author=Jan Gazdík |Date=2004-06-10 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Ze čt…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Lovci vybíjejí vzácné rysy
Author Jan Gazdík
Date 2004-06-10
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Ze čtrnácti sledovaných šelem jich bylo už osm zastřeleno

Brno, Praha – Chráněnému rysovi hrozí v Česku vyhubení. Podle všeho jsou jeho největším nepřítelem myslivci, jimž se nelíbí, že rys útočí na jejich oblíbenou srnčí zvěř.

Když minulý týden na Vimpersku neznámí pachatelé zastřelili dalšího rysa, vyšlo najevo, že jde už o osmé zvíře z celkem čtrnácti, kterým odborníci umístili na tělo speciální vysílačky.

„Včera jsme mrtvou pětiletou samici pitvali a zjistili jsme, že asi před třemi týdny vyvedla tři koťata. Ani ta už ale nežijí – určitě zdechla hladem,“ říká Petr Koubek z oddělení ekologie savců Akademie věd.

Z dřívějšího anonymního průzkumu Akademie věd vyplývá, že z 204 myslivců se dvacet přiznalo k zastřelení rysa ostrovida. Tři z nich přitom ulovili více než jednu šelmu. „To dělají jen čeští myslivci nebo němečtí lovci, jimž nastrčené osoby pronajímají honitby,“ tvrdí Koubek.

Zatímco Němci střílejí v honitbách vše, na co přijdou, kvůli požitku z lovu, Češi se podle Koubka mstí rysům za to, že si dovolují žrát srnčí zvěř, jejíž maso myslivcům tolik chutná.

Klobásky a svíčková ze srnčího jsou českým myslivcům a nimrodům natolik drahé, že kvůli nim nemilosrdně vyhlazují i chráněné druhy šelem.

Statistiku ekologického Hnutí Duha, které tvrdí, že v posledních dvaceti letech bylo v Česku „upytlačeno“ minimálně pět stovek rysů, považuje Koubek za nadsazenou.

Připomíná, že Česko se sice připojilo k mezinárodní úmluvě o ochraně biodiverzity, ale nepodniká téměř nic na ochranu chráněných druhů zvěře.

Jaromír Bláha z Duhy vkládá naděje do dětí. Podle něho se právě ony musí učit, že rys je unikátní součástí přírody, ne tvorem, jehož je třeba vyhubit, protože lidem ujídá „pochoutky“.

„Celá situace se změní tehdy, až myslivec, který se v hospodě chlubí, že zastřelil rysa, dostane od chlapů ihned po hubě, místo aby ho uznale poplácávali,“ míní Bláha.

Ministerstvo životního prostředí už připravuje záchranný program pro velké šelmy.