Za udání pytláka je dvacet tisíc

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:24, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Za udání pytláka je dvacet tisíc |Author=Marie Vašíčková |Date=2004-06-19 |Source=Českobudějovický deník |Genre=tisk…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Za udání pytláka je dvacet tisíc
Author Marie Vašíčková
Date 2004-06-19
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Praha – Stát není schopen zajistit chráněné zvěři bezpečí. Proto se Hnutí Duha rozhodlo vypsat odměnu 20 tisíc korun za informace vedoucí k usvědčení pytláka, který zastřelí rysa, vlka nebo medvěda. Ochránce přírody k tomu vyburcoval případ nedávno zastřelené rysí samice, která předtím porodila mláďata.Ta bez její péče zahynula.

Pytláky se nedaří chytit při činu. Nezbývá než vyhecovat lidi k udávání. Střelci se totiž často svými úlovky chlubí v hospodách, říkají ochránci přírody. „Policie do lesů nechodí a málo početná stráž ochrany přírody je jen v chráněných oblastech,“ upřesňuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Podle odhadu expertů bylo v posledních dvaceti letech v Česku ilegálně zastřeleno nejméně 500 rysů. V anonymním průzkumu Akademie věd se z 204 oslovených myslivců přiznalo 20, že ulovili rysa, někteří nejen jednoho.

V polovině 80. let vypustili na Šumavě ochránci přírody 18 rysů, nyní jich na našem území žije asi 120. Samice ročně přivedou na svět obvykle dvě mláďata, z nichž ale přežije jen jedno. Počet rysů je závislý na tom, kolik je srnčí zvěře, kterou se hlavně živí. Ta je přemnožená a šelmám se ji zdaleka nedaří regulovat. Myslivcům přesto podle Hnutí Duha rys vadí jako konkurent, který jim ubírá jejich „lovnou“. Ale pytlačí i někteří podnikatelé a lovci ze zahraničí. „Ze čtrnácti zvířat, která vědci na Šumavě označili vysílačkami, už asi osm zabili pytláci. Na jihozápadě Čech se počet velkých koček snížil asi na polovinu, v Českosaském Švýcarsku už jsou úplně vystřílené, v Jeseníkách zbyly nanejvýš dvě šelmy,“ hořekuje Bláha. Cena rysa se může pohybovat ve statisících korun. „Za pytláctví je ale trest jen do 50 tisíc nebo odnětí svobody do dvou let. Pokud by byl provinilec myslivcem, jednota mu ještě odebere lovecký lístek,“ vysvětluje Bláha.

Hnutí Duha založilo konto, kam se mohou posílat peníze, které by navýšily odměnu pro ty, co odhalí pytláky. Je na účtu eBanky, číslo 1694749001/2400.