Knížecí rady jihočeských ekologů

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:24, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Knížecí rady jihočeských ekologů |Author=Vladimír Vácha |Date=2004-04-14 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Živo…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Knížecí rady jihočeských ekologů
Author Vladimír Vácha
Date 2004-04-14
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Životní prostředí a ekologie

Komentář

Sdružení Calla a dalších osm ekologických organizací vyrazilo do boje s Jihočeským krajem. Přišlo s peticí odmítající turistický areál zimních sportů ve vojenském prostoru Boletice a nelíbí se mu ani možné využití svahů české části Smrčiny na pravém břehu Lipna.

Za vzor využití šumavské přírody dávají krajským i místním zastupitelům sousední Rakousko a Německo. Měkká turistika by měla být podle nich tou nejlepší variantou, jak uchránit přírodu pro další generace.

Samozřejmě iniciativy směřující k rozumné ochraně přírody, a zejména ohrožených živočichů jsou na místě. Na druhou stranu nelze ale měřit dvojím metrem a to se bohužel ekologům v případě Smrčiny podařilo. Cudně zamlčují, že na jižním rakouském svahu Smrčiny a sousedních kopcích funguje už řadu let prosperující lyžařský areál, s nímž nemají rakouští sousedé sebemenší problémy, a ani neuvažují, že by jej zrušili. Naopak přemýšlejí, jak jej pro turisty zatraktivnit a samozřejmě přilákat do něj i potenciální návštěvníky z Čech. Podnikatelům v turistickém ruchu pak v zimě zbývají jen oči pro pláč, a pokud počasí nepřeje ani v létě, bojují o přežití.

Situace na Českokrumlovsku je navíc alarmující i bezmála jedenáctiprocentní nezaměstnaností – nejvyšší v kraji. Turistický ruch je přitom ve zdejší lokalitě v podstatě jednou z variant, jak tento rostoucí trend zlomit. I proto se krajští zastupitelé rozhodli podpořit středisko zimních sportů v boletickém vojenském prostoru. Domnívají se, že projekt může Českokrumlovsku přinést více než 500 pracovních míst. Myšlenka našla podporu i u představitelů Evropské unie. Komisař EU Michel Barnier při loňské návštěvě jižních Čech konstatoval, že jde o dobrou myšlenku.

Pokud fundamentalističtí ochránci životního prostředí vytýkají nyní představitelům kraje i místním starostům lobbování u prezidenta, je to rána pod pás, neboť sami mimo zmíněnou petici konkrétní námět směřující ke snížení počtu nezaměstnaných na Českokrumlovsku zatím nepřinesli. Obecné proklamace o měkké turistice jsou pro zdejší lidi bez práce jen knížecími radami.