Hnutí Duha: Odstupte!

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:24, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Hnutí Duha: Odstupte! |Author=Ivana Harantová |Date=2002-11-13 |Source=Plzeňský deník |Genre=tisk |Respondent= }} K rezignac…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Hnutí Duha: Odstupte!
Author Ivana Harantová
Date 2002-11-13
Source Plzeňský deník
Genre tisk
Respondent

K rezignaci vyzvalo Hnutí Duha Ivana Žlábka, ředitele Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Ten však odstoupit nemíní.

Šumava – K odstoupení z jeho postu vyzvalo Hnutí Duha Ivana Žlábka, ředitele Správy Národního parku Šumava. Důvodem jsou výsledky terénních průzkumů, které ekologové v parku prováděli po nedávné vichřici.

„K velikosti masivních polomů na konci října významně přispěl postup správy národního parku proti kůrovci. Zatímco v souvislých lesích padaly většinou jednotlivé stromy, na okrajích gigantických holin, které způsobilo plošné porážení smrků napadených kůrovcem, jsou škody daleko větší. Kácení totiž otvírá cestu větru. Ponechání stojících mrtvých stromů by zachovalo bariéru, která zdravé porosty chrání. Odumřelé smrky působí jako větrolam,“ říká Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha.

Podle ředitele hnutí Martina Andera Žlábkova koncepce řízení parku naprosto selhala. Upozorňuje, že za říjnovou katastrofu nelze vinit pouze meteorologické podmínky; podle něj se pod ni podepsal rovněž management ochrany přírody správy parku. Jak Ander tvrdí, rozsáhlé polomové plochy na Šumavě se nacházejí právě tam, kde byly káceny kůrovcové stromy. Tím se podle něj otevřely porostní stěny na nejvyšším šumavském hřebeni. Holiny se tak podle jeho odhadu rozrostou o dalších asi 500 hektarů.

Ander má pro svou výzvu ke Žlábkově rezignaci i další důvod.

„...Řekl jste, že bude-li v Národním parku Šumava pokácen jediný strom z ekonomických důvodů, odstoupíte ze své funkce... Dendrochronologická analýza pařezů v první zóně ochrany přírody Národního parku Šumava Nad Ptačím potokem prokázala, že stromy zde byly pokáceny v letech 1996–1998, tedy ještě předtím, než jste zde povolil kácet kůrovcem napadené stromy. Nedokázal jste uspokojivě vysvětlit ani odvoz, respektive zmizení dřeva z dalších prvních zón... Pokud jste myslel svá slova vážně, měl byste je dodržet a rezignovat na funkci ředitele správy parku...“ píše mimo jiné Ander Žlábkovi v otevřeném dopise.

Ivan Žlábek považuje argumenty Duhy za nesmyslné.

„Odstupovat nebudu,“ reaguje na výzvu Hnutí Duha.

„Oni se nemohou smířit s tím, že jsme kůrovce úspěšně zvládli,“ dodává.