Ekologové získají informace o hospodaření v šumavských lesích

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:25, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ekologové získají informace o hospodaření v šumavských lesích |Author=Jaroslav Fišer, ČTK |Date=2002-03-06 |Source=ČTK…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové získají informace o hospodaření v šumavských lesích
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2002-03-06
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


České Budějovice/Vimperk – Hnutí Duha získalo po dvou letech usilování přístup k informacím o hospodaření v lesích Národního parku Šumava. Na základě rozhodnutí ministerstva životního prostředí tak ekologové mohou dostat například plány těžby v šumavských lesích či údaje o těžbě a sázení stromů.

„Tyto informace nám nyní umožní vyhodnotit dopady těžby dřeva na ekosystémy národního parku a zčásti tak posoudit efektivitu hospodaření v šumavských lesích. Po sérii našich právních kroků je správa parku podle zákona povinna je poskytnout do 30 dnů od podání žádosti,“ řekl dnes ČTK vedoucí lesního programu Hnutí Duha Jaromír Bláha.

Podle mluvčího správy šumavského parku Zdeňka Kantoříka si ministerstvo životního prostředí nechalo v tomto vleklém právním sporu zpracovat právní rozbor. „Ten vyzněl ve prospěch zveřejnění a Hnutí Duha požadované informace v nejbližších dnech obdrží. Správa parku současně připravuje jejich zveřejnění i na své internetové stránce www.npsumava.cz.,“ řekl Kantořík ČTK.

Předmětem neshod byly velmi podrobné digitální mapové podklady k lesním hospodářským plánům, za jejichž zhotovení správa parku zaplatila zhruba dva milióny korun. „Problém byl jednak v dodržení obchodní smlouvy, jednak v autorském právu,“ vysvětlil mluvčí.

Jádro dlouholetého sporu mezi Hnutím Duha a správou parku spočívá v tom, že ekologové odmítají kácení kůrovcem napadených stromů v prvních zónách parku. Cílem ochrany těchto bezzásahových území je podle nich zachování přírodních procesů. Proto také od 27. července do 21. září 1999 bránili kácení napadených stromů v pralese Trojmezná. To podle správy parku výrazně zhoršilo kůrovcovou kalamitu v této lokalitě.