Zákon o Národním parku Šumava, BBC

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:25, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Zákon o Národním parku Šumava, BBC |Author=Vít Pohanka, Adam Drda |Date=2002-01-10 |Source=BBC |Genre=rozhlas |Respondent=Ja…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Zákon o Národním parku Šumava, BBC
Author Vít Pohanka, Adam Drda
Date 2002-01-10
Source BBC
Genre rozhlas
Respondent Jaromír Bláha

Dobré ráno s BBC

Vít Pohanka, moderátor

Český ministr životního prostředí Miloš Kužvart dnes dopoledne přednese před novináři své názory na připravovaný zákon o Národním parku Šumava. Přestože jsme se pokoušeli dát ministerstvu prostor k vyjádření, nikdo z příslušných úředníků, včetně náměstka ministra pana Běleho, nebyl ochoten nic sdělit. Vítám ale v našem studiu doktora Jaromíra Bláhu z Hnutí Duha. Dobré ráno.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Dobré ráno.

Vít Pohanka, moderátor

Pan Bláha přírodu na Šumavě dlouhodobě sleduje a problematikou národního parku se zabývá. Pane Bláho, jak jsem se dnes ráno dozvěděl od kolegy z jižních Čech, tak k tomu připravovanému zákonu se vyslovovali starostové obcí, které se nacházejí přímo na území šumavského národního parku a kterým vadí, že pro většinu stavebních rozhodnutí musejí mít spoustu povolení. Rozumím tomu dobře, že ten chystaný zákon by měl usnadnit jejich situaci a třeba i udělování ke stavbě nějakých objektů nebo budování infrastruktury?

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Nikoli. Ten nový zákon tuto situaci nijak starostům neulehčí a nijak situaci nezmění. Na druhou stranu, já rozumím stížnostem starostů a na druhou stranu je třeba říct, že národní park je určitou zvláštností a ochranu přírody tam zajišťuje celá řada paragrafů, zákon o ochraně přírody a krajiny a je proto potřeba každý záměr důkladně zvažovat. Samozřejmě místním lidem to přináší řadu komplikací. Nicméně samotná existence národního parku zase řadu výhod.

Vít Pohanka, moderátor

Pojďme tedy k jádru věci. O čem vlastně ten nový návrh je?

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Ten nový návrh definuje to, co je cílem národního parku, co se v národním parku smí a nesmí, jak se bude jeho management chovat k lesům, chovat k nelesním pozemkům a tak dále, kdo, jaké ministerstvo, jaké státní orgány budou národní park řídit, jaká práva a povinnosti budou mít návštěvníci, jaká práva a povinnosti budou mít místní obyvatelé, kteří...

Vít Pohanka, moderátor

Pardon. Já se omlouvám, Adame. Adam je náš komentátor, který s námi také sedí ve studiu, dojde na tebe samozřejmě, ale musím se zeptat. Park existuje od roku 1991. Znamená to, že zatím tyhle ty věci nebyly vyjasněné?

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Byly. Vyjasňoval je zákon o ochraně přírody a krajiny a nařízení vlády, které tomu zákonu předcházelo.

Vít Pohanka, moderátor

Adame, čím se asi ministerstvo bude podle tebe pokoušet svůj návrh zákona obhájit?

Adam Drda, redaktor

Tak ten zákon má několik sporných bodů. Jednak de facto uznává za správné kácení každého stromu napadeného kůrovcem na Šumavě, což bude ministerstvo hájit tvrzením, že se to kácení v minulosti osvědčilo, bude argumentovat tím, že v posledním roce se ten populární brouk dal na ústup, což je sice aspoň podle tvrzení ředitele národního parku pravda, ale fakt je, že na bavorské straně Šumavy se nekácí a kůrovec tam už vstoupil taky. Další sporný bod je ten už zmíněný konflikt mezi zájmem obcí a zájmem ochrany přírody. Tady bude ministerstvo nepochybně říkat, že přispívá jaksi k vyvážení a k vyřešení těchto zájmů a třetí věc, která by se dala zmínit, je organizační struktura Správy Národního parku Šumava, kde chce ministerstvo vydělit úředníky, kteří rozhodují o kácení stromů a o povolování staveb do zvláštní instituce. Tam se bude mluvit o tom, že to je jaksi přirozené vyřešení organizační struktury a toho problému, že by v jedné instituci se nemělo zároveň rozhodovat o něčem a zároveň kontrolovat to rozhodnutí.

Vít Pohanka, moderátor

Já bych teď vzal jeden z těch bodů, o kterých ses, Adame, zmínil, a sice kůrovce. Pane doktore Bláho, je kůrovec podle vás z šumavského parku pryč?

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Rozhodně jeho stavy poklesly a stejně tak i v bavorském národním parku.

Vít Pohanka, moderátor

Takže ta politika ministerstva životního prostředí nebo ten postup byl správný, proti kterému jste protestovali?

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

A na snížení kůrovce působí řada faktorů, a to kácení je jedním z nich. Chceme-li posuzovat, který faktor je důležitější, tak je potřeba srovnávat vývoj té kalamity právě na české straně Šumavy, kde se razantně kácelo a na bavorské straně Šumavy, kde se nekácelo a kde se tomu nechal přirozený průběh. Výsledkem tohoto srovnání je, že kůrovec ustoupil na obou částech Šumavy. V Čechách zbyly holiny a dřevo je pryč a v Bavorsku je uschlý les, pod kterým vyrůstá nový.

Vít Pohanka, moderátor

Adame, ministr Kužvart se pokusil, jak v těchto dnech vychází najevo, stížností u generálního ředitele České televize, to už je trošičku o jiné věci, Jiřího Balvína dosáhnout změny ekologického pořadu Nedej se. Připomínám to v této chvíli proto, že si Kužvart stěžoval zejména na díly o Šumavě. Co Kužvart podle tebe televiznímu pořadu vytýkal a s jakým výsledkem?

Adam Drda, redaktor

No, tam u té stížnosti, kterou Miloš Kužvart zaslal tedy spolu s gratulací ke zvolení jaksi generálního ředitele České televize, tak u té stížnosti je trochu problém, že se přesně nedá říct, co mu vlastně vadí. Pokud jsem tomu dobře rozuměl, tak mu vadí to, že ten pořad se údajně neobjektivně... Miloš Kužvart neříká, v čem ta neobjektivita spočívá, nadměrně věnuje té šumavské problematice. Kužvart říká, že zkušenosti jeho i jeho spolupracovníků s tím pořadem Nedej se jsou špatné. Zároveň ale kdysi tvrdil, že ten pořad Nedej se se věnuje téměř jenom Šumavě nebo skoro výhradně Šumavě. Tam se dá říct, že v roce 2001 podle producentky toho pořadu bylo odvysíláno šestatřicet dílů a z toho byly o Šumavě tři, takže co je podstata té stížnosti, je skutečně těžko nějak vysvětlit.

Vít Pohanka, moderátor

Bohužel, na víc nám nezbyl čas. Já teď děkuji. Ve studiu s námi byli doktor Jaromír Bláha z Hnutí Duha a Adam Drda, náš analytik.