Katastrofy přinesly lidem práci

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:25, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Katastrofy přinesly lidem práci |Author=Václav Dolejší |Date=2002-11-12 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Katastrofy přinesly lidem práci
Author Václav Dolejší
Date 2002-11-12
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Jihočeský kraj – Na konci října nečekaně klesla míra nezaměstnanosti v Jihočeském kraji o jednu desetinu, tedy na 6,1 procenta. Tento nevídaný jev lze chápat i jako jeden z mála pozitivních důsledků letošních přírodních pohrom. Nejvýrazněji ubylo lidí bez práce v okresech Písek, České Budějovice a Prachatice. V prvních dvou oblastech nezaměstnaní likvidují následky letních povodní, na Prachaticku zase v lese odstraňují polomy po nedávné vichřici. „Podařilo se nám ještě dost lidí z evidence poslat na veřejně prospěšné práce v souvislosti s likvidací následků povodní,” uvedl analytik píseckého pracovního úřadu Václav Mach. Především stavební firmy zatím ještě nepropouštějí lidi, které jsou jinak zvyklé každoročně posílat přes zimu na úřady práce. „Já osobně si vysvětluju pokles nezaměstnanosti relativně teplým počasím. Firmy mají na obnovu po povodních ještě zakázky a zaměstnávají brigádníky,” řekl šéf Úřadu práce v Českých Budějovicích Ivan Loukota. Překvapivě i v příhraničním okrese Prachatice odešlo v říjnu z evidence nezaměstnaných více lidí, než se přišlo nově zaregistrovat. „Takový vývoj je teď na podzim zvláštní, protože v minulých letech to vždy bylo přesně naopak,” podotkla Štěpánka Juzková z prachatického úřadu.

Lesnické firmy na Prachaticku ještě nepropustily lidi, protože mají spoustu práce s odstraňováním polomů po nedávné vichřici. Vždyť jen v Národním parku Šumava svalil vítr odhadem 200 tisíc kubíků dřeva, což představuje největší polomy za posledních dvanáct let. Zatímco správci národního parku a ekologové považují následky vichřice za velké neštěstí, lidé v regionu se paradoxně radují. Vítr jim přivál práci. „Teď uzavíráme smlouvy o vykonání práce s desítkami externích firem, které bychom jinak nenajímali. V lese je opravdu hodně práce, takže pokud nebudou velké přívaly sněhu a silný mráz, budou tam dělat celou zimu,” sdělil mluvčí Správy Národního parku Šumava Zdeněk Kantořík. Podle něho při vytahování spadlých kmenů z lesa získají práci stovky lidí, kteří by jinak byli přes zimu bez místa.

Propouštění v papírnách a mlékárně se promítlo

Ovšem ne všude na jihu nezaměstnanost poklesla. Na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku, v příhraničních zemědělských okresech, lidí bez práce přibylo. V okrese Jindřichův Hradec se zvedla míra nezaměstnanosti na 5,8 procenta. Obce a města tam už o pomocníky při úklidu po povodních nemají zájem. „Smlouvy na veřejně prospěšné práce obce uzavíraly jen do konce října a už je nechtěly prodloužit,” uvedla ředitelka okresního úřadu práce Stanislava Zemanová. Navíc už o práci přišlo třicet žen z textilní firmy Tebo v Nové Včelnici, kde dnes zůstaly asi tři stovky zaměstnanců. „Důvodem snížení počtu pracovníků o devět procent bylo ochlazení poptávky na domácím i zahraničních trzích,” vysvětlil finanční a technický ředitel firmy Jaroslav Sedlák. V okrese Krumlov už dosáhla nezaměstnanost hodnoty 9,3 procenta, což je na konci října rekordní hodnota. Nejvíce lidí přišlo o práci ve společnosti JIP-Papírny Větřní, dále provoz ukončila mlékárna v Horní Plané a tři menší šicí dílny. „Další skokový nárůst očekáváme v lednu, kdy doběhnou některé výpovědi. Pak určitě překonáme desetiprocentní hranici,” konstatoval analytik krumlovského úřadu Luboš Mlčák. Nejhorší je situace na Lipensku. Vážnost krize umocňuje úbytek volných míst, takže propuštění lidé nemají příliš velkou naději najít si v okrese nové uplatnění.

Nezaměstnanost v regionu

- Českobudějovicko – 4,6 %

- Táborsko – 5,2 %

- Jindřichohradecko – 5,8 %

- Prachaticko – 6,7 %

- Strakonicko – 7,0 %

- Písecko – 7,5 %

- Českokrumlovsko – 9,3 %

- Jihočeský kraj (celkem) – 6,1 %