Je třeba diskutovat o podobě Šumavy

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:25, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Je třeba diskutovat o podobě Šumavy |Author=Miroslav Kantek |Date=2002-07-23 |Source=Haló noviny |Genre=tisk |Respondent=Libo…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Je třeba diskutovat o podobě Šumavy
Author Miroslav Kantek
Date 2002-07-23
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent Libor Ambrozek

Rozhovor s ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek se tento týden vzdá předsednictví v Českém svazu ochránců přírody. Tato funkce se totiž neslučuje s tím, že se stal šéfem úřadu, který rozděluje ekologické granty. Už minulý týden ukončil své působení v orgánech dvou obecně prospěšných organizací.

  • Před svým jmenováním jste prohlásil, že počítáte na svém ministerstvu s personálními změnami, protože tam chcete mít odborníky. Znamená to snad, že na ministerstvu doposud nebyli odborníci?

Byli, ale domnívám se, že někteří lidé, které jsem oslovil, jsou ještě lepší. Jsou to skutečně kapacity v oboru. Zatím je nechci jmenovat, protože vše je ve stavu jednání. Nejsou to žádní nováčci. Jsou to lidé, kteří již na ministerstvu byli, či se podíleli na tvorbě legislativy nebo prosazování zákonů. Jsou to jména, která v oblasti životního prostředí už něco dokázala.

  • Do jaké míry při výběru spolupracovníků zohledňujete stranické hledisko?

Když se mě někteří kolegové z KDU-ČSL nebo ČSSD takto zeptali, byl jsem tím překvapen. V první řadě jsem přemýšlel, jak tým sestavím po odborné stránce. U mnoha lidí nevím, koho volili nebo jaké strany jsou příznivci. U životního prostředí je na prvním místě odbornost. Protože jakmile budeme v mnohých kauzách rozhodovat politicky, dostaneme se pod obrovský tlak a bude to neobhajitelné.

  • Jaké jsou vaše priority jako ministra životního prostředí?

Velmi rád bych v oblasti životního prostředí „dotáhl“ vstup ČR do EU. Legislativa byla přijata, nyní jde o to připravit se na přijetí evropských fondů. Další mou prioritou je, aby lidé, kteří pracují v oblasti ochrany přírody a krajiny, nebyli vnímáni jako ti, kteří něco omezují, ale naopak pomáhají chránit území a pomáhají při jeho rozvoji. Dále je to posílení úlohy obnovitelných zdrojů energií. Státní program, který byl přijat, se zatím obtížně daří naplňovat. Velmi rád bych také posílil oblast ekologické osvěty, což je do budoucna důležitý pilíř.

  • Obnovitelné zdroje energií jsou však ekonomicky náročná záležitost.

S tím souvisí samozřejmě i ekologická daňová reforma, na níž už bych rád začal pracovat, abych ji mohl předložit k diskusi odborné veřejnosti. U obnovitelných zdrojů energií jsou dva směry. Jedním z nich je prosazení tzv. zeleného haléře. Mnohem perspektivnější cesta je však podle mne zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energií, který mají v některých evropských zemích. Aby zákonem, a nikoliv regulačním úřadem, byla stanovena výkupní cena. To by bylo účinnější než státní dotace.

  • Myslíte, že pro tento názor najdete podporu v parlamentu?

Nebude to jednoduché, ale některé politické strany podporovaly větší využití obnovitelných zdrojů. Byly to strany Koalice, ale myslím, že pro zelený haléř hlasovali i poslanci KSČM. Bohužel v důsledku změny stanoviska části ČSSD to vlastně nedopadlo. Řekl bych, že sociální demokracie má nyní ve vládě lidi, kteří jsou mnohem vnímavější vůči životnímu prostředí, počínaje premiérem. Proto si myslím, že podpora by ve sněmovně mohla být lepší.

  • Jaký postoj zaujme vláda, a tedy i vy, k Národnímu parku Šumava, kde stále trvá obava z parcelace?

V koaliční smlouvě se jednotlivé strany zavazují, že nepřipustí rozrušování národních parků, že chtějí zachovat jejich rozlohu plus minus kilometr, a že nepřipustí převod správ národních parků na kraje. Nicméně je třeba diskutovat o zonaci, která není úplně šťastně nastavená. Je třeba vést diskusi s občany a představiteli krajů o další podobě Šumavy, protože některé zásahy a dosavadní stav nejsou ideální.