O zachování hranic Národního parku Šumava požádalo 16.000 lidí

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:26, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=O zachování hranic Národního parku Šumava požádalo 16.000 lidí |Author=Soňa Remešová, ČTK |Date=2002-01-29 |Source=Č…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


O zachování hranic Národního parku Šumava požádalo 16.000 lidí
Author Soňa Remešová, ČTK
Date 2002-01-29
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Praha – Starostové osmi šumavských obcí poslali dnes poslancům výzvu, aby při projednávání zákona o Národním parku Šumava zachovali jeho rozlohu. Poslanci dostali stejnou žádost také od ekologického sdružení Hnutí Duha, jeho petiční archy podepsalo více než 16.000 lidí. Zákon o Národním parku Šumava mají poslanci projednávat na nynější schůzi.

Starostové také požádali, aby sněmovna umožnila převod státních pozemků na Šumavě do majetku obcí, které leží v parku. Výzvu předal sněmovně ministr životního prostředí Miloš Kužvart.

Starostové nesouhlasí se zřízením obecně prospěšné společnosti, která by se starala o hospodaření na Šumavě. Tento pozměňovací návrh připravil lidovecký poslanec Libor Ambrozek. „Této takzvané servisní společnosti je možné zneužít daleko víc ve prospěch různých zájmů, než je tomu v současné době,“ stojí ve výzvě, se kterou dnes Kužvart seznámil novináře. Ministr už před 14 dny označil Ambrozkův návrh, podporovaný také Duhou, za pokus o „vytunelování Šumavy“. Poslanec toto nařčení odmítl.

Petice Hnutí Duha vedle zachování hranic parku požaduje také zákaz kácení stromů v prvních zónách Šumavy. To je v rozporu s postupem ministerstva životního prostředí proti kůrovcové kalamitě. Kužvart povolil kácení v nejcennějších částech Šumavy v roce 1999. Od té doby je kvůli kůrovci s Duhou ve sporu.

Proti zájmům přírody je podle ministra i starostů rozprodávání státních pozemků na území parku soukromým společnostem. Kužvart soudí, že některé společnosti skupují pozemky ze spekulativních důvodů. Nebudou na nich hospodařit, ale pokusí se je vyjmout z parku a udělat z nich stavební parcely. „Ze tří korun za metr čtvereční stoupne jejich cena na 600. Takový zisk v žádné bance nedostanete,“ řekl Kužvart.

Převod státních pozemků na šumavské obce je sice součástí projednávaného zákona, předpis má však vejít v platnost až v lednu příštího roku. Ministr se proto snaží do té doby pozastavit prodej. Navrhuje, aby to dal kabinet ministrovi zemědělství Janu Fenclovi úkolem. Kužvartův návrh projedná vláda asi za dva týdny.