Přijetí zákona o Národním parku Šumava se znovu odkládá

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:26, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Přijetí zákona o Národním parku Šumava se znovu odkládá |Author=Denisa Svobodníková, ČTK |Date=2002-01-30 |Source=ČTK…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Přijetí zákona o Národním parku Šumava se znovu odkládá
Author Denisa Svobodníková, ČTK
Date 2002-01-30
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Praha – Přijetí zákona o Národním parku Šumava se znovu odkládá. Poslanec ODS Miroslav Beneš totiž dnes ve sněmovně prosadil vrácení návrhu k novému projednání sněmovnímu výboru. Při hlasování bylo ve sněmovně 116 poslanců, pro vrácení hlasovalo 61 z nich. Návrh tak prošel o dva hlasy.

Vrácení litoval ministr životního prostředí Miloš Kužvart i přítomní starostové šumavských obcí. Podle Kužvarta se pravice snaží přijetí zákona protahovat, a poskytnout tak čas spekulantům s pozemky na území parku.

„Mám pocit, že moje určité odhady a prognózy o tom, že někomu jde o to, rozparcelovat Šumavu, vytunelovat šumavský národní park, jsou velmi oprávněné,“ komentoval ministr skutečnost, že státní pozemky jsou nyní rozprodávány soukromníkům.

Kužvart tvrdí, že někteří kupci nechtějí na pozemcích hospodařit, ale pokusí se je vyjmout z parku a udělat z nich stavební parcely. Údajně existují i fingované prodeje, při nichž díky prostředníkům nakonec získá půdu zahraniční vlastník. Zákon by tyto praktiky zastavil, podle něj by totiž stát bezúplatně tyto pozemky do šesti měsíců převedl na tamní obce.

Beneš ale s Kužvartem nesouhlasí. „Považoval jsem ten zákon za špatný,“ řekl ČTK. Vymezení právního rámce pro park ministerstvo podle něj zanedbalo. „Nic panu ministrovi nebránilo, aby na začátku svého volebního období začal pracovat na návrhu zákona o Národním parku Šumava,“ podotkl.

Podle Beneše není jasné, kolik stát zaplatí vlastníkům nemovitostí na území parku za to, že omezuje jejich možnosti při nakládání s majetkem. S tím ale Kužvart nesouhlasí. „Několikátý rok se vrací obcím ušlá daň z nemovitostí a v příslušném paragrafu je uvedeno, že kompenzace budou odhadnuty, spočítány na základě znaleckých posudků a vždy do 12 měsíců budou proplaceny,“ řekl ministr.

Starostové šumavských obcí, kteří se na vzniku návrhu podíleli, říkají, že přijetí zákona a převod pozemků umožní obcím další koncepční rozvoj. „Chceme rozhodovat sami o svém území,“ řekla dnes ČTK ve sněmovně starostka Stožce na Prachaticku Zdeňka Lelková.

Národní park Šumava nyní existuje na základě nařízení vlády. Po dnešním rozhodnutí sněmovny je stále méně jasné, zda zákon, který má sladit existenci parku s platnou legislativou, bude do voleb přijat.