Phare pomáhá obnovovat české lesy

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:26, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Phare pomáhá obnovovat české lesy |Author=ros |Date=2001-06-05 |Source=Svět hospodářství |Genre=tisk |Respondent= }} Již…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Phare pomáhá obnovovat české lesy
Author ros
Date 2001-06-05
Source Svět hospodářství
Genre tisk
Respondent

Již několik let se daří v rámci přeshraniční spolupráce spadající pod projekt Phare obnovovat poškozené lesní porosty v Krušných a Jizerských horách a na Šumavě. V současnosti bylo proinvestováno více než 236 milionů korun, z čehož více než 70 procent pochází právě z prostředků Evropské unie.

Hlavním partnerem zastupujícím českou stranu byly od počátku Lesy ČR, které během let získaly značné zkušenosti s lesnicko-ekologickými projekty obnovy lesa, tak jak probíhají v zemích Unie. Na základě úspěšné spolupráce vznikla v roce 1998 Agentura projektů obnovy lesa, která sídlí v severočeských Teplicích.

Aby lesy v pohraničí ožily

V polovině následujícího roku byly uzavřeny dvě smlouvy mezi Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a podnikem Lesy ČR, na jejichž základě se Agentura ujala koordinace a přípravy všech akcí, které souvisejí s obnovou lesních porostů v příhraničních oblastech. Vlastníci lesů hradili minimálně 25 % všech nákladů, zbývající část byla financována z programu Phare. Vesměs všechny projektu byly a jsou zaměřeny na zlepšení stavu v lesích, které jsou poškozeny průmyslovými imisemi z ČR, Německa a Polska, a na zvýšení biodiverzity a stability lesních porostů, včetně zlepšení vodohospodářské funkce, tak, aby les znovu chránil okolní krajinu proti povodním.

Dočkaly se i další lokality

V prvních letech, kdy začala Agentura pracovat, se zabývala 26 projekty a jedním doplňkovým opatřením. Obnova se týkala příhraniční oblasti s Německem, od Jizerských hor až po Šumavu. Investované prostředky se v této první fázi pohybovaly na 73 mil. Kč, z čehož téměř 74 % hradilo Phare. Využity byly rozličným způsobem: mimo jiné k výsadbě 716 550 sazenic lesních dřevin, k leteckému vápnění dolomitickým vápencem v Krušných horách na ploše 3,5 tis. hektarů či k ochraně nové výsadby proti zvěři. Na konci roku 1999 podepsaly zúčastněné strany další smlouvu, v pořadí již třetí, která zahrnovala spolupráci na dalších 11 projektech a 1 doplňkovém opatření. S realizací se začalo v květnu loňského roku a pomoci se dostalo lesům ve vlastnictví měst Chomutova a Kašperských hor a také některým oblastem Národního parku Šumava. Náklady dosáhly 48,74 mil. Kč a opět téměř tři čtvrtiny těchto prostředků pocházely z programu Phare.

Grantový program vše zjednodušil

Když byla v polovině roku 2000 uzavřena čtvrtá smlouva o spolupráci, vznikl na jejím základě grantový program, který zjednodušil pro vlastníky lesů celou proceduru. Veškerá potřebná dokumentace je vedena v češtině (dříve se používala angličtina) a při výběru firem, které zajišťují faktické provedení projektů, se postupuje podle českého zákona o veřejných zakázkách a průběh výběrového řízení garantuje investor (příjemce grantu). Samotná náplň grantového programu je obdobná, jako tomu bylo v minulosti. V současnosti je schváleno 57 projektů o celkovém objemu 114,6 mil. Kč, pomoc Phare se opět pohybuje v průměru na 75 procentech. Na rozdíl od minulosti přibylo vedle tradičního investora, Lesů ČR, investorů z řad obcí a měst (24), zastoupeny jsou také 2 národní parky a 2 vojenské lesy a statky.