Problémy s kůrovcem

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:26, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Problémy s kůrovcem |Author=Petr Honzejk |Date=2001-06-05 |Source=ČRo |Genre=rozhlas |Respondent=Jiří Liška, Miloš Kužva…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Problémy s kůrovcem
Author Petr Honzejk
Date 2001-06-05
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Jiří Liška, Miloš Kužvart, Ivan Žlábek, Jaromír Bláha

Radiožurnál, Dopolední blok

Živá voda – Ekologický týdeník

Petr Honzejk, moderátor

Ani letos se na Šumavě nezastaví protesty proti kácení stromů napadených kůrovcem. Na drama podobné blokádě to sice zatím nevypadá, ale část odborníků opět zvýšila hlas. Poté, co na Šumavě padly první letošní stromy, napsala asi stovka vědců ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi dopis, aby kácení zastavil. Co jim na nových radikálních zásazích proti kůrovci vadí, to vysvětluje pracovník Botanického ústavu Akademie věd Jiří Liška.

Jiří Liška, pracovník Botanického ústavu Akademie věd

To, že se ve velkém rozsahu na naší straně kácí a vznikají holiny, je naprosto děsivé a nepřípustné. Kácení otevírá cestu polomům, takže když si srovnáme s frekvencí polomů na bavorské a české straně, tak u nás ta frekvence je daleko větší, to samozřejmě je hluboký zásah nejen do /nesrozumitelné/, ale i do zvířeny, do půdních organismů a podobně.

Petr Honzejk, moderátor

Ministr životního prostředí Kužvart ale odmítá kácení zastavit a tvrdí, že plní účel, navíc celý dopis vědců zpochybňuje.

Miloš Kužvart, ministr životního prostředí ČR

Mě mrzí, že jsou často i zneužívána jména renomovaných vědců k nejrůznějším mediálním kampaním. Mně krátce nato se ozval pracovník Botanického ústavu Akademie věd doktor Pokorný a naprosto se distancoval od toho, že jeho podpis má být mezi těmi sto odborníky.

Petr Honzejk, moderátor

Správa Národního parku Šumava bude letos kácet stromy napadené kůrovcem v devětačtyřiceti lokalitách o celkové rozloze 1400 hektarů, dřevo zůstane na místě, aby setlelo. Šéf Národního parku Ivan Žlábek tvrdí, že dosavadní kácení proti kůrovci výrazně pomohlo.

Ivan Žlábek, šéf Národního parku

Tady je vidět, že ten zásah lidský, i když tu přírodu ovlivní minimálně, protože veškerý to dřevo, ta biomasa tam samozřejmě zůstává v těch prvních zónách, že byl úspěšný a že zkrátka se už tím násobným koeficientem tři, pět možná někde i deset ten kůrovec nešíří.

Petr Honzejk, moderátor

Spor o kůrovce samozřejmě letos neskončí, v každém případě ale nebude mít takovou razanci, jako v minulých letech. Jaromír Bláha z Hnutí Duha potvrzuje, že blokády letos nebudou.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Vzhledem k tomu, že počasí zatím kůrovci příliš nepřeje, tak věříme, že zásahy nebudou příliš razantní a budeme dále protestovat jinými formami než blokádou.

Miloš Kužvart; ministr životního prostředí ČR; Správa NP a CHKO Šumava