Bývalé roty už zmizely ze Šumavy

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:26, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Bývalé roty už zmizely ze Šumavy |Author=Eva Tichá |Date=2001-12-06 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} S…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Bývalé roty už zmizely ze Šumavy
Author Eva Tichá
Date 2001-12-06
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Správci parku nechali odstranit kromě objektů také nefunkční elektrické vedení

Návštěvníkům Šumavy už nebude kazit dojem z malebné krajiny pohled na chátrající ohyzdné budovy, které za dob totality sloužily pohraniční stráži.

Šumava – Správcům přírodní rezervace se už podařilo zlikvidovat nebo přestavět všechny velké objekty, které v minulosti využívali vojáci a pohraničníci. „Žádný z velkých a chátrajících objektů už v národním parku není. Zcela jsou už zdemolovány pohraniční roty na Polomu a Javoří Pile. Z větší části je odstraněn také bývalý vojenský objekt na Poledníku, jehož věž jsme opravili a zpřístupnili veřejnosti. Nyní je to nejnavštěvovanější místo oblasti,“ říká mluvčí Národního parku Šumava Zdeněk Kantořík. V parku zůstaly pouze novější pohraniční roty, které policisté dál využívají. Letos energetici odstranili také staré a nefunkční elektrické vedení, které dříve vedlo právě k vojenským a pohraničním objektům. „Energetici v západočeské části Šumavy odstranili nákladem přesahujícím milion korun 18 kilometrů vedení včetně starých trafostanic. Vzhledem k tomu, že v minulých dvou letech už zmizelo nefunkční vedení z jihočeské části, podařilo se definitivně odstranit poměrně výraznou ekologickou i estetickou zátěž v turisticky atraktivní šumavské krajině,“ popsal jednu z posledních investic Zdeněk Kantořík. Správa národního parku zdědila po bývalých vojenských a státních lesích také mnoho hájenek, které ovšem slouží svému účelu. Mnohé z nich jsou však velmi zanedbané a postupně se proto opravují. „Udržovat musíme také stovky kilometrů účelových cest. Před každou investicí však zvažujeme, zda cesta bude v budoucnu nějak platná nebo by stačila jako prašná pro cyklisty a turisty,“ uvedl Kantořík.

Rozhledna na Poledníku nedaleko Prášil se stala nejvyhledávanější částí Šumavy. Letos ji navštívilo v sezoně 40 tisíc lidí, přičemž denně zavítalo na vrchol 300 až 500 turistů. Areál patřil za minulého režimu armádě.