Šumavský park má výhrady k argumentům organizace PAN Parks

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:26, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavský park má výhrady k argumentům organizace PAN Parks |Author=Jaroslav Fišer, ČTK |Date=2001-05-08 |Source=ČTK |Genr…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumavský park má výhrady k argumentům organizace PAN Parks
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2001-05-08
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Vimperk (okres Prachatice) – Vedení Národního parku Šumava dnes překvapilo zdůvodnění rozhodnutí, podle něhož park nezíská prestižní značku PAN Parks. Tato značka by mu usnadnila přístup k zahraničním dotacím na podporu cestovního ruchu. Podle mluvčího organizace PAN Parks Chrise Hogana nebylo vedení parku ochotno dostatečně sladit svůj postup s principy této iniciativy. K nim patří i vznik celistvé zóny o výměře asi 10.000 hektarů, kde by byly zcela vyloučeny zásahy člověka do přírodních procesů.

„Šumavský park vznikl před deseti lety. Směrnice Světové organizace ochrany přírody počítá po vyhlášení parku s přechodným obdobím 30 let, které umožňuje postupnou přípravu rozsáhlých území na vyloučení zásahů člověka,“ řekl dnes ČTK mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík. Vedení parku podle něj v souladu s tím zakotvilo do dlouhodobé koncepce postupné rozšiřování prvních bezzásahových zón až na polovinu rozlohy parku.

S tím také souvisí dnešní rozdrobenost prvních zón do 135 lokalit i snaha správy parku propojovat je ve větší území. „K dnešním 9000 hektarů první zóny by již do roku 2010 mělo být přiřazeno dalších 5000 hektarů,“ řekl Kantořík. Zástupci organizace PAN Parks podle něj při dvouletém vyjednávání vyjadřovali porozumění k přechodnému období šumavského parku i postupu jeho správy. Kritéria PAN Parks pro rozvoj šetrné turistiky šumavský park podle Kantoříka bezvýhradně splňuje.

Cílem iniciativy PAN (People and Nature, lidé a příroda) je sdružit evropská chráněná území s velmi dobrou úrovní managementu ve vztahu k přírodním hodnotám i obyvatelům a návštěvníkům území.