Park: ve hře zůstal jediný návrh

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:26, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Park: ve hře zůstal jediný návrh |Author=Robert Malota |Date=2001-07-13 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Park: ve hře zůstal jediný návrh
Author Robert Malota
Date 2001-07-13
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Do dalšího čtení jde verze, která obcím v Národním parku Šumava přiznává náhradu za ušlou daň z lesů

Poslanecká sněmovna tento týden pustila do dalšího čtení pouze jednu ze dvou verzí legislativní normy, která má vymezit pravidla v Národním parku Šumava. Konečnou podobu zákona však ještě mohou ovlivnit pozměňovací návrhy.

Praha, Vimperk – Rozdílné ohlasy vyvolal dosavadní postup dolní komory parlamentu při projednávání dvou poslaneckých návrhů zákona o přírodně cenném území na jihozápadě Čech. Zatímco verzi, kterou vypracoval poslanec Miroslav Máče z ČSSD společně s několika kolegy, sněmovna tento týden pustila do dalšího čtení, druhou předlohu, pod kterou byl podepsán například Jiří Vlach z Unie svobody, zákonodárci hned v úvodu legislativního procesu zamítli. „Je to trochu smutná zpráva zejména pro lidi, kteří na Šumavě žijí,“ uvedl Vlach, který se domnívá, že do druhého čtení měly postoupit obě předlohy, z nichž by posléze poslanci utvořili rozumný kompromis. Naopak ministerstvo životního prostředí poslanecké rozhodnutí přivítalo. „Od začátku jsme dávali přednost návrhu pana poslance Máčeho. Ostatně jeho přípravu konzultovali také odborníci ministerstva,“ řekla mluvčí ministerstva Rita Gabrielová. Co tedy obsahoval návrh zákona Vlachovy skupiny? Kromě jiných bodů i vynětí zastavěného a zastavitelného území šumavských obcí z národního parku a také zákaz kácení v jeho prvních zónách. Předkladatelé tohoto návrhu v důvodové zprávě uvedli, že jsou přesvědčeni o tom, že určité zmenšení plochy národního parku by přineslo mnohem efektivnější ochranu a kvalitnější péči o nejcennější části tohoto území. Naopak Máčeho návrh se o ničem takovém nezmiňuje. Rovněž nenařizuje vynětí zastavěných a zastavitelných území z národního parku, umožňuje však k tomuto kroku přistoupit po dohodě s jednotlivými obcemi. Máčeho verze také obcím v parku přiznává náhradu za ušlou daň z lesů zvláštního určení a umožňuje zásahy proti kůrovci i v prvních zónách parku. „Návrh pana poslance Máčeho je propracovanější a ohleduplnější ke koncepcím ochrany přírody,“ míní náměstek Správy Národního parku Šumava Vladimír Zatloukal. Žádné vyhraněné stanovisko však tentokrát nezaujalo nevládní ekologické Hnutí Duha, které situaci na Šumavě dlouhodobě sleduje. „Myslíme si, že nejvhodnější by bylo využít pozitivních prvků, které obsahuje každá z verzí, a sloučit obě varianty do jediné předlohy,“ vysvětluje Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Zástupci některých šumavských obcí jsou ale přesvědčeni, že v této chvíli zůstává nevýznamné, kolik návrhů ve skutečnosti postoupilo do další části zákonodárného procesu. „Když totiž někdo bude chtít například upravit současné hranice parku, pokusí se o to prostřednictvím pozměňovacích návrhů. Důležitý je především fakt, že schvalovací proces už začal, neboť Šumava a její obce samostatný zákon skutečně potřebují,“ zdůrazňuje starosta Nové Pece Jan Jelen. Sociálnědemokratický poslanec Miroslav Máče předpokládá, že nový zákon o Národním parku Šumava může sněmovna při současném tempu projednávání schválit už letos v říjnu. „Začátkem září se však ještě sejdeme se zástupci šumavských obcí nad jednotlivými pozměňovacími návrhy. Musíme přitom také vyřešit otázku, zda obce zůstanou uvnitř národního parku či nikoli,“ vysvětluje Máče.