Kužvart: hranice Národního parku Šumava je nutné zachovat

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:27, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kužvart: hranice Národního parku Šumava je nutné zachovat |Author=Petr Pokorný |Date=2001-06-23 |Source=Právo |Genre=tisk…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Kužvart: hranice Národního parku Šumava je nutné zachovat
Author Petr Pokorný
Date 2001-06-23
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Přes rozdílnost názorů uvnitř ochranářské veřejnosti je nutné podpořit zachování Národního parku Šumava v jeho současných hranicích a vytvořit rozumná legislativní pravidla pro jeho další existenci.

Po skončení setkání se zástupci nevládních organizací a odborné veřejnosti k problematice kůrovcové kalamity na Šumavě to v pátek řekl ministr životního prostředí Miloš Kužvart, který upozornil na silnou politizaci kůrovcového problému na Šumavě. Vzhledem k tomu, že příští týden začne Poslanecká sněmovna projednávat v prvním čtení dva poslanecké návrhy zákona o Národním parku Šumava, zároveň se vyslovil pro zachování parku v jeho současných hranicích.

Oba návrhy počítají se zmenšením parku

Oba návrhy však právě se změnou hranic parku počítají. Autory prvního návrhu jsou lidovec Libor Ambrozek, Miroslav Máče (ČSSD) a Vojtěch Filip (KSČM). Druhý pak sepsali Jiří Vlach (US), Tom Zajíček (ODS) a Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Ačkoli se obě skupiny poslanců shodují v tom, že hranice parku je mnoha místy vedena nelogicky, a jeho území by proto mělo být ve prospěch rozvoje některých hraničních obcí částečně okleštěno, v rozsahu snížení rozlohy parku se už ale jejich názory zásadně liší. „Předpokládáme, že se hranice parku zreální, a to tak, že nepovede například středem obce, ale kolem ní. Tato obec pak v parku buď zůstane, nebo se z něho vyjme. Víme zároveň, že část území parku je třeba vrátit zemědělskému využití. Tuto redukci bychom částečně kompenzovali rozšířením parku směrem na jih až k Vítkovu Kameni,“ uvedl Filip. Tvůrce druhého návrhu, poslanec Jiří Vlach, ale míní, že kromě jasných pravidel ochrany cenných přírodních lokalit, je nutné také umožnit dobré podmínky pro život lidí, kteří zde trvale žijí. Blokování rozvoje obcí by podle něho mohlo mít do budoucna katastrofální dopad nejen na obce v této lokalitě, ale i na vlastní park. „S rozšiřování parku proto nepočítáme,“ prohlásil.

Reakce obcí jso u rozporuplné

Ačkoli představitelé obcí ležících na území parku souhlasí s tím, že nový zákon je nutný, jejich reakce na oba už zmíněné poslanecké návrhy jsou rozporuplné. „Myslím, že ani jeden z návrhů není ideální,“ konstatovala například starostka Borových Lad Stanislava Barantálová (nezávislá). Do tvorby nového zákona hodlá zasáhnout i Hnutí Duha, jehož zástupci chtějí parlamentu do druhého čtení předložit pozměňovací návrh. Ten má mimo jiné obsahovat zvětšení parku o oblast Černého a Čertova jezera a Královského hvozdu.