Všechny výtky jsou oprávněné

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:27, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Všechny výtky jsou oprávněné |Author=Josef Matyáš |Date=2001-05-26 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respondent=Ivan Žl…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Všechny výtky jsou oprávněné
Author Josef Matyáš
Date 2001-05-26
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent Ivan Žlábek

kromě té, že kradu dříví a prodávám ho do ciziny, říká ředitel šumavského parku

Šumava nedávno vypadla ze seznamu kandidátů na členství v prestižní organizaci PAN Parks. Nepovažuji to za žádnou tragédii, tvrdí v rozhovoru s LN ředitel Správy Národního parku Šumava Ing. Ivan Žlábek.

LN: O jak velké finanční dotace z evropských fondů jsme vyřazeni ze seznamu uchazečů o značku PAN Parks přišli?

To nevím, o penězích nemluvilo. Vždycky jsem měl pocit, že kdyby byla Šumava přijata do sdružení PAN Parks, přilákalo by to ze zahraničí aktivity, které by se nám ani nelíbily.

LN: Co tím myslíte?

Aby se v národním parku neobjevily podobné sportovně-zábavné stavby, jako chtěli stavět zahraniční investoři v Rajchéřově. Nepovažuji vyškrtnutí ze seznamu za tragédii. Vstupovat do spolku, který nás při první kontroverzi hned vyškrtne ze seznamu kandidátů – to se nám moc nezdá. O takové organizaci ztrácím iluze.

LN: Už několikrát jste řekl, že kůrovec je pod kontrolou. Přitom po několika měsících zase začnete zasahovat. Jak to je možné?

Na Šumavě jsou dva velké zdroje kůrovce. Na Modravě, kde je bezzásahová zóna o velikosti 1500 ha, a v Bavorsku, kde brouk napadl asi 4000 ha. U nás je les v okolí Modravy téměř mrtvý, ale v Německu je ještě 30 procent napadených porostů živých, takže odtud budou brouci lítat. Další velký zdroj vzniká na Trojmezné, kde jsme kvůli blokádě nemohli zasáhnout. Množství kůrovce závisí také na délce zimy, počtu deštivých a slunečních dnů, směru větru. Vlivů je hodně a žádný nelze s určitostí předpovědět. Poměrně jistě lze ale stanovit, jak rychle se brouk rozmnoží. Ovšem důležitější než meziroční výkyvy v množství zasažených ploch je vývojový trend. Jestli rozloha napadených porostů postupně klesá. A tento trend je u nás příznivý.

LN: Co vám nejčastěji vytýkají?

Pokud jde o odborné výhrady k postupu proti kůrovci, jde o to, jací odborníci tyto výtky říkají. Pokud někdo zná kůrovce, je vyloženě na naší straně. To, že se třeba botanikovi nelíbí náš postup proti kůrovci, je docela logické, protože on vidí problém jen ze svého úzkého hlediska. Nemá za lesy a národní park odpovědnost a jen vidí, že by bylo lépe, kdyby se udělalo to či ono.

LN: Považujete nějaké připomínky za oprávněné?

Všechny jsou oprávněné. Kromě těch, že Žlábek krade dříví a prodává ho do Německa. Každá odborná připomínka má svoji podstatu, ale nezohledňuje ten celek.

LN: Jak reagují vaši kritici na argumenty o odpovědnosti?

Už bylo mnoho různých sezení, kde náš postup zevrubně vysvětlíme před velkým množstvím lidí. Dotyčný vědec odmítající zásah proti kůrovci vše vyslechne a vypadá to, že naše stanovisko pochopil. Za 14 dní je další sezení, kde vystoupí s naprosto stejnými argumenty. To je nekonečný proces a já si myslím, že jsme v situaci, kdy nějaké sblížení nebo vzájemné pochopení není možné.