Na Šumavě se budou kácet „kůrovcové„ stromy na 1400 hektarech

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:28, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Na Šumavě se budou kácet „kůrovcové„ stromy na 1400 hektarech |Author=Jaroslav Fišer, ČTK |Date=2001-04-26 |Source=ČT…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě se budou kácet „kůrovcové„ stromy na 1400 hektarech
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2001-04-26
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Vimperk (okres Prachatice) – Správa Národního parku Šumava bude letos kácet stromy napadené kůrovcem v 49 lokalitách prvních zón parku o celkové rozloze 1400 hektarů. ČTK to dnes řekl její mluvčí Zdeněk Kantořík.

„Souhlas k asanačním zásahům v prvních zónách správa parku vydala po zvážení a posouzení všech podkladů, vyjádření účastníků řízení a dotčených orgánů státní správy a také po podrobném vyhodnocení výsledků asanací v loňském roce. V žádném případě však neznamená vykácení celé této plochy; asanovat se budou pouze takzvané aktivní kůrovcové stromy,“ uvedl Kantořík.

„Veškeré pokácené dřevo zůstává na místě k zetlení. Základním cílem zásahu je ochránit pralesovité zbytky porostů před nepřirozeně rychlým rozpadem a obnovit přirozené samoregulační schopnosti ekosystému,“ zdůraznil.

Loni podle něj bylo nutné v 53 lokalitách prvních zón parku vykácet zhruba 5000 krychlových metrů napadených stromů, což je polovina zásahů z roku 1999. Asanace v prvních zónách měla příznivý vliv i pro vývoj v okolních druhých zónách; i tam loni pokleslo napadení kůrovcem na zhruba 56 procent skutečnosti z roku 1999, vysvětlil.

V první zóně Trojmezná se bude letos asanace týkat jen úzkého ochranného pásu u státní hranice s Rakouskem a Německem. Má za cíl uchránit sousední hospodářské majetky v Rakousku a Německu a správa parku k němu přistupuje na letošní opětovnou oficiální žádost rakouské strany.

Kantořík přitom odmítl tvrzení z dnešní tiskové zprávy Hnutí Duha, podle kterého správa parku nevychází z aktuálních údajů. Právě blokádou Trojmezné podle něj ekologičtí aktivisté zhoršili kůrovcovou kalamitu v této lokalitě.

„Pan Jaromír Bláha ve zprávě vědomě nepíše pravdu a snaží se tak zastřít vlastní morální odpovědnost za nepříznivý stav porostu na Trojmezné. Bohužel, před několika týdny stejně mylně informoval i zástupce rakouské strany. Rakouští zástupci majitelů sousedících lesů to potvrdili včera při terénní pochůzce na Trojmezné pracovníkům správy parku,“ konstatoval Kantořík.