Národní park Šumava odmítl kritiku

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:28, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Národní park Šumava odmítl kritiku |Author=Martin Pešta, Vladimír Vácha |Date=2001-05-10 |Source=Právo |Genre=tisk |Respo…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Národní park Šumava odmítl kritiku
Author Martin Pešta, Vladimír Vácha
Date 2001-05-10
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Národní park Šumava (NPS) zřejmě nezíská prestižní značku PAN Parks, kterou uděluje evropské sdružení People and Nature (Lidé a příroda). Vedení parku kritické argumenty této mezinárodní organizace ale odmítá.

„Kritéria PAN Parks pro rozvoj šetrné turistiky bezvýhradně splňujeme.“ reagoval na oznámení PAN mluvčí šumavského parku Zdeněk Kantořík. Získání ocenění PAN Parks má řadu výhod, mj. výrazně usnadňuje přístup k zahraničním dotacím na podporu cestovního ruchu.

Sdružení PAN se sídlem v Holandsku vzniklo před několika lety z iniciativy Světového fondu na ochranu přírody v Curychu, jeho členem však ČR není. PAN se postupně stalo prestižní organizací, která si dala za cíl sdružit evropská chráněná území s velmi dobrou úrovní managementu ve vztahu k přírodním hodnotám i obyvatelům a návštěvníkům území. Šumavskému parku PAN podle svého mluvčího Chrise Hogana vytýká, že jeho vedení nebylo ochotno dostatečně sladit svůj postup s těmito principy, k nimž patří i vznik celistvé zóny o výměře asi 10 000 hektarů, kde by byly zcela vyloučeny zásahy člověka do přírodních procesů.

Až 30 let na rozšíření území bez zásahů

„Šumavský park vznikl před deseti lety. Směrnice Světové organizace ochrany přírody, kterými se řídíme, protože jsme jejími členy, počítají po vyhlášení parku s přechodným obdobím 30 let, které umožňuje postupnou přípravu rozsáhlých území na vyloučení zásahů člověka,“ konstatoval Kantořík a dodal, že vedení parku zakotvilo do dlouhodobé koncepce postupné rozšiřování prvních bezzásahových zón až na polovinu rozlohy parku. „K dnešním 9000 hektarům první zóny by již do roku 2010 mělo být přiřazeno dalších 5000 hektarů,“ řekl Kantořík. Zástupci organizace PAN Parks podle něj při dvouletém vyjednávání vyjadřovali porozumění k přechodnému období šumavského parku i k postupu jeho správy.

Duhu rozhodnutí mrzí

Jaromír Bláha z hnutí Duha ve středu Právu řekl, že rozhodnutí evropské organizace ho mrzí. „Členství v síti PAN Parks je přínosem nejen pro přírodní bohatství, ale také pro lidi, kteří na území parku žijí. Určitě by zafungovalo jako katalyzátor komunikace mezi parkem a obcemi, navíc by zcela určitě přineslo peníze pro region,“ uvedl s tím, že management NPŠ zřejmě podcenil komunikaci s ekology z PAN. „Správa parku je například obešla při schvalování plánu péče a nevyžádala si k němu ani připomínky, pouze oznámila, že je plán hotov,“ zdůvodnil svůj názor.

Zadostiučinění pro obce

Starosta Nové Pece Jan Jelen (nezávislý) v podstatě souhlasí s Bláhovými argumenty. „I když je to pro Šumavu ostuda, pro nás – jako šumavské obce – je to také zadostiučinění. Už šest let totiž upozorňujeme na to, že správa parku nekomunikuje s obcemi, arogantně se chová jak k lidem, kteří tu žijí, tak i k návštěvníkům,“ vysvětlil Jelen. „Jestliže v televizi prohlásí ministr Miloš Kužvart, že bude o udělení prestižní značky bojovat, je to podle mně už pozdě. Bojovat se mělo v době, kdy se rozhodovalo,“ dodal starosta.