K chybě došlo už před pěti lety

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:28, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=K chybě došlo už před pěti lety |Author=Ivana Harantová |Date=2000-06-28 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


K chybě došlo už před pěti lety
Author Ivana Harantová
Date 2000-06-28
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Česká inspekce životního prostředí spolu s Policí ČR vyšetřuje míru zavinění nelegální těžby dřeva v jedné z prvních zón Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.

O této záležitosti nás informovalo Hnutí Duha, jmenovitě vedoucí jeho programu Lesy Jaromír Bláha. „Správa Národního parku Šumava loni nelegálně vytěžila část první zóny lemující mezinárodně chráněnou Jezerní slať (leží mezi Horskou Kvildou a Kvildou na rozhraní okresů Klatovy a Prachatice – pozn. aut.). Stromy zde nechala pokácet na území o rozloze 0,3 hektaru a dřevo beze zbytku odvezla. Porušila tak zákon 114/92 ochraně přírody a krajiny i své vlastní rozhodnutí. V tomto porostu totiž nebylo povoleno ani kácení stromů napadených kůrovcem. Viníci čelí podezření ze spáchání trestných činů ohrožení životního prostředí a porušení povinností při správě cizího majetku,“ vysvětluje Bláha.

„Ano, bezesporu došlo k chybě,“ přiznává Zdeněk Kantořík, mluvčí Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. „Vlastním šetřením jsme přišli na to, že chybu jsme udělali už v roce 1995, kdy se na mapách vyznačovala zonace. Vzhledem k jejich měřítku představuje čára fixem, kterým se zóny vyznačovaly, asi třicetimetrový pruh. Tímto způsobem došlo ke zkreslení hranice. Hajný lesní správy Kvilda dal loni v září zpracovat kůrovcové kolo a poražené stromy odvézt, protože se domníval, že jde o druhou zónu ochrany přírody,“ objasňuje Zdeněk Kantořík. Současně podotýká, že tuto nesrovnalost loni objevili sami pracovníci správy parku při fyzické kontrole hranic prvních zón.

„Vzhledem k tomu, že jde o plochu třiceti čtverečních metrů, domníváme se, že hajnému, který má na starost zhruba pět set hektarů lesa, nelze vyčítat nedbalost. Těžko lze také obvinit někoho z těch, kteří před pěti lety mapy kreslili, protože šlo asi o dvacet lidí. Asi těžko se dá věřit tomu, že šlo o úmysl. Neumím si představit, že by někdo v roce1995 zanesl chybu do mapy jenom proto, aby se po čtyřech letech mohlo z první zóny vytěžit dvacet stromů,“ poznamenal Zdeněk Kantořík.

Na závěr však dodal, že správa parku v každém případě počká na výsledky nynějšího šetření celé záležitosti a na jejich základě přijme potřebné opatření.