Spolupráce škol tří států při odstraňování škod po kůrovci

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:28, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Spolupráce škol tří států při odstraňování škod po kůrovci |Author=Zdeněk Jungvirt |Date=2000-05-30 |Source=Českobu…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Spolupráce škol tří států při odstraňování škod po kůrovci
Author Zdeněk Jungvirt
Date 2000-05-30
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Výuka / Pod vedením mistrů odborného výcviku vimperské Integrované střední školy lesnické se studenti z hornorakouského Schläglu budou učit ve školním polesí přibližovat dřevo.

Vimperk – Do praktické výuky ve vimperské Integrované střední škole lesnické (ISŠL) se od letošního září zapojí také mladí z hornorakouského Schläglu. Pod vedením našich mistrů odborného výcviku se budou učit ve školním polesí přibližování dřeva. Po návratu ze Schläglu, kde se zúčastnil oslav 75. výročí založení tamní Hospodářské školy, to JčL řekl ředitel ISŠL Slavomil Brandtl. „Naše partnerská rakouská škola se hodlá více zaměřit na výuku lesnických oborů, a tak jsme se s jejím vedením dohodli na této nové formě spolupráce při přípravě některých žáků na jejich budoucí povolání,“ upřesnil Brandtl.

Brandtl připomněl, že žáci obou partnerských škol a jejich vrstevníci ze Zemědělské školy z bavorského Pašova se každoročně na podzim týden věnují obnově kůrovcem a imisemi poškozeného lesa v majetku kláštera ve Schläglu. „Za pomoci fondu Phare, pod patronátem Krajského lesního ředitelství Horních Rakous a ve spolupráci s vlastníkem pozemků Stift Schlägl realizují projekt výsadby mladých stromků v oblasti od Trojmezné po Plechý,“ vysvětlil Slavomil Brandtl. Společná iniciativa při omlazování lesa, jak uvedl, slouží také k vědeckým účelům. „Vysazované stromky dostanou vždy viditelné označení, a tak lze dlouhodobě sledovat působení nepříznivých vlivů na jejich vývoj, řekl ředitel.

Účastníci oslav ve Schläglu hovořili podle Brandtla také o škodách na lesních porostech vzniklých působením přemnoženého kůrovce.“ Jako varovný příklad lýkožroutem zničeného lesa tam kolovaly fotografie pořízené z Luzného směrem do luzenského údolí. Rakušané vědí, že se k nim škůdce dostal přes Bavorsko z české části Šumavy. Je to mezinárodní ostuda, kterou přičítám na vrub především českým ekologickým naivistům. Místní hospodáři znovu zdůraznili, že nestojí o finanční kompenzace, ale upřednostňují zdravý les,“ poznamenal ředitel vimperské ISŠL.