Park mohl být vyhlášen už v roce 1911

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:28, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Park mohl být vyhlášen už v roce 1911 |Author=Jaroslava Martanová |Date=2004-11-05 |Source=Prachatický deník |Genre=tisk |…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Park mohl být vyhlášen už v roce 1911
Author Jaroslava Martanová
Date 2004-11-05
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Šumava se svými mimořádnými přírodními hodnotami a svou jedinečností vzbuzovala již v minulosti zájem nejen u návštěvníků a umělců, ale i vědců pro vzácnou zvířenu, vegetaci a charakter jejích společenstev.

Záměr na vyhlášení Šumavy národním parkem je velmi starý. Již v roce 1911 požadoval Luboš Jeřábek vytvoření Šumavského národního parku na zasedání zemského sněmu, ovšem neúspěšně.

Ochranná ruka poprvé

Mimořádné přírodní hodnoty Šumavy vedly Ministerstvo školství a národní osvěty v roce 1933 k vyhlášení některých státních přírodních rezervací, mezi něž patřily Buková slať, Jezerní slať, Trojmezná hora, Mlynářská slať a Rokytecká slať.

Po druhé světové válce byla opět snaha o vyhlášení Šumavy národním parkem a to ze strany známého zoologa, univerzitního profesora Julia Komárka, který podal návrh na jeho vyhlášení, avšak neúspěšně.

První velkoplošnou ochranu šumavské přírody bylo vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Šumava v roce 1963 o rozloze 1630 km2. Přesto, že se dlouhá léta v ochranářských kruzích diskutovalo o vyhlášení Šumavy národním parkem, jedním ze zásadních impulzů pro intenzivní přípravu na jeho vyhlášení byla oficiální návštěva tehdejšího předsedy vlády České socialistické republiky Pitry v Německé spolkové republice v lednu 1989. Při jeho návštěvě byla vznesena otázka z německé strany, jak daleko jsou přípravné práce na vyhlášení národního parku na české straně, neboť v té době bylo Bavorskému parku již 19 let. Dnes lze těžko říci co bylo odpovědí z české strany na tuto otázku, ale počátkem tohoto roku byly započaty velmi intenzivní práce na podkladech pro vyhlášení Šumavy národním parkem. Obě tehdejší správy chráněné krajinné oblasti, sušická i vimperská, pod vedením krajských středisek státní památkové péče a ochrany přírody, připravovaly návrhy zonace národního parku a vymezení jeho hranic. V té době se uvažovalo z hlediska velikosti národního parku o malé, střední a velké variantě.

Léta devadesátá

Zřízením Ministerstva životního prostředí v roce 1990 přešly přípravné práce na vyhlášení Národního parku Šumava pod jeho vedení a v březnu 1991 předložilo ministerstvo tento návrh společně se zřízením národního parku Podyjí a přehlášením Krkonošského národního parku vládě České republiky. Ta jej schválila 21. března 1991 podle tehdy platného zákona o ochraně přírody z roku 1958.

V únoru roku 1992 byl přijat Českou národní radou nový zákon o ochraně přírody a krajiny. Podle tohoto zákona jsou vyhlašovány národní parky v České republice zákonem, a proto se v mnohých debatách, novinových článcích, různých prohlášeních politiků objevuje zpochybňování legitimní existence Národního parku Šumava. Jeho existence však není zpochybnitelná, neboť všechna chráněná území vyhlášená podle zákona o ochraně přírody z roku 1958 jsou platná a přijetím nového zákona nebyla zrušena.

Po roce 2000

V roce 2001 byl ze strany poslance Miroslava Máče předložen návrh zákona o Národním parku Šumava. Tento návrh byl postoupen sněmovnou do druhého čtení a ve spolupráci poslance s obcemi, správou národního parku a za technické pomoci Ministerstva životního prostředí byl upraven tento návrh zákona a předložen poslanecké sněmovně do druhého čtení na jaře roku 2002. Přesto, že návrh byl v druhém čtení zamítnut a dále se neprojednával, práce na přípravě zákona přinesla mnohá pozitivní zjištění a spolupráce mezi obcemi a správou byla velmi dobrá. Podle nové strategie ministerstva, správy a obcí mají být práce na přípravě zákona o národním parku Šumava obnoveny na podzim letošního roku a věřím, že dřívější zkušenosti a poznatky budou patřičně zúročeny ve prospěch přírodních hodnot Šumavy.