Koho šálí smysly? A proč asi?

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:28, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Koho šálí smysly? A proč asi? |Author=Jaromír Bláha |Date=1999-09-21 |Source=Českobudějovický deník |Genre=tisk |Respon…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Koho šálí smysly? A proč asi?
Author Jaromír Bláha
Date 1999-09-21
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Polemika

Protest v Trojmezenském pralese vstupuje do devátého týdne. Lidé blokující těžbu čekají, až staleté smrky opustí kůrovec a pomine správou parku uváděný důvod, proč se má v pralese kácet.

Podivuhodnou zprávu přinesly Jihočeské listy minulé úterý: „Chladné počasí zřejmě udrží brouka pod kůrou“ hlásal titulek. Ředitel Správy NPŠ Ivan Žlábek v něm „soudí, že vlivem chladnějšího počasí se první generace brouka oproti předpokladům už nestačí ze všech stromů vyrojit a přezimuje pod kůrou“.

Nepříjemně jsem si zrovna připaloval kůži na prudkém a ostrém odpoledním slunci, když jsem se dozvěděl od pana Žlábka z novin, že je ve skutečnosti chladno. Abych zjistil, kohože to šálí smysly, zavolal jsem do Českého hydrometeorologického ústavu. Sdělili mi, že průměrné teploty jsou výrazně nad dlouhodobým průměrem. Nejvyšší denní teploty překročily absolutní třicetileté zářijové maximum dokonce šestkrát.

Údajným chladným počasím zdůvodňuje ředitel Žlábek údajný pomalý vývoj kůrovce: „Na čtyřech poražených nemocných stromech jsme si v Trojmezenském pralese ověřili, že škůdce stále zůstává pod kůrou.“ Vzal jsem tedy nůž a šel se podívat pod kůru dvou z těch čtyř testovaných stromů. Nižší vývojová stadia kůrovce (larvy, kukly) byla pouze v dolní části stromů do dvou metrů jejich délky. Z dalších osmnácti metrů kmene již kůrovec vyletěl nebo se právě prokousával ven.

Proč nás ředitel Žlábek v nebývalých vedrech přesvědčuje, že je chladno? Proč tvrdí, že brouk zůstává pod kůrou, když již většinu stromů z větší části opustil? Odpověď: „Domnívám se, že bychom mohli ještě některé smrky asanovat“. Chce tedy správa parku kvůli několika larvám kácet v Trojmezenském pralese suché stromy tak, jako dříve nechala kácet kvůli několika právě se zavrtávajícím broukům zdravé stromy? Nevědí snad pracovníci parku, že přes zimu většina přežívajících kůrovců uhyne?

Inu, chce-li ředitel správy parku po ukončení blokády vylétlé stromy stejně pokácet, musí si najít nějakou záminku. A chce-li takové rozhodnutí obhájit před těmi, kteří mu ještě věří, musí je přesvědčit, že je velmi, velmi chladno.