Dlaň pluje Šumavou, zítra zakotví v Riedlhütte

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:29, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Dlaň pluje Šumavou, zítra zakotví v Riedlhütte |Author=Jana Amortová |Date=2005-03-16 |Source=Prachatický deník |Genre=ti…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Dlaň pluje Šumavou, zítra zakotví v Riedlhütte
Author Jana Amortová
Date 2005-03-16
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Šumava – Všechny akce na česko­bavorském pomezí spojoval v uplynulých dvou letech objekt obří lodě ze skla. Projekt dostal název Skleněná archa v moři lesa Evropy. S podporou Česko-německého fondu budoucnosti byla dokonce vyrobena obří ruka ze dřeva, která pak sloužila jako její schránka. Lidská dlaň zároveň symbolizovala na jedné straně křehkost a zranitelnost přírody a na druhé straně pomocnou lidskou ruku nabídnutou přírodě. Skleněná archa neboli Archa v dlani váží celkem 3 tuny a je složena ze 480 plátů ze skla do délky 5 m. Je symbolem života, udržení druhové rozmanitosti a zachování přírody. Vznikla v území, kde tyto pojmy nabývají hmatatelných rozměrů. Domovem se jí stal region Národních parků Šumava a Bavorský les. Skleněná archa vystřídala mnoho šumavských lokalit. Loni cestovala po české straně Šumavy. Od počátku minulého roku probíhaly přípravy na její příjezd. „Každé místo má jinou atmosféru a prostředí, a proto i Archa působila vždy jinak a vyvolávala u návštěvníků jiné dojmy. Například v loňském roce bylo, podle četných svědectví, nejhezčí místo pro Archu na Březníku, s monumentální kulisou horou Luzného v pozadí,“ říká Josef Štemberk ze sekce vnějších vztahů NP a CHKOŠ. Světovou premiéru měla Archa v dlani loni v květnu v Dobré Vodě u Hartmanic. Další cesta symbolického uměleckého objektu vedla na Březník u Modravy. Tam Archa strávila téměř celé loňské prázdniny a stala se oblíbeným poutním místem návštěvníků Národního parku Šumava. Nejvyšším bodem plavby Archy byl vrchol Poledníku (1315m) nad Prášily, kde jako bájná Noemova archa spočinula na vrcholu hory. Na podzim pokračovala do města Prachatice jako symbol zachování kulturního dědictví a přeshraniční spolupráce.

Zimu strávila ve Stožci blízkosti střediska ekologické výchovy Správy Národního parku Šumava. Vedoucí Informačního střediska NP a CHKOŠ ve Stožci Klára Švejdová k tomu říká: „Během pobytu Archy ve Stožci sem zavítalo mnoho návštěvníků jenom proto, aby si prohlédli obří dřevěnou dlaň s Archou. Dá se hovořit dokonce o zájezdech pořádaných za Archou. Dostupnosti Stožce přitom výborně napomohlo vlakové spojení.“

Zimní spánek po čtvrt roce skončil, konkrétně minulý pátek. Ještě za tuhé zimy cesta Archy pokračuje. Nyní opět zpět na německou stranu Šumavy, kde se zrodila jak prvotní myšlenka, tak sama Skleněná archa. Oficiálně začne rok 2005 s Archou zítra v bavorské Riedlhütte, a to v blízkosti tamější sklárny Nachtmann Bleikristallwerke. V letošním roce bude několik zastavení spojeno vždy s výrobou skla ve sklárně v Bavorském lese. Potom loď zamíří do vybraných centrálních míst v Národním parku Bavorský les. „Protože v roce 2004 poutala skleněná Archa značnou v pozornost jak u místních lidí, tak u návštěvníků regionu Národního parku Šumava, dá se předpokládat, že i v letošním roce přitáhne přátele Archy na další lokality v sousedním Bavorském lese,“ řekl Josef Štemberk a dodal: „Archa se stala magnetem pro mnoho lidí se zájmem o region, přírodu, ale i umění. Zároveň se objekt Archy stal nejfotogeničtějším v celém Národním parku Šumava vůbec.“

Ředitel správy NP a CHKOŠ Alois Pavlíčko považuje Skleněnou archu za jeden z nejúspěšnějších projektů přeshraniční spolupráce. „Jde o tvůrčí práci, vycházející z historie a přírodních podmínek Šumavy. Přesvědčil jsem se, že putování Archy není jen věcí materiální, ale týká se i vědomí sounáležitosti obyvatel s regionem. Řekl bych dokonce, že některé dimenze projektu v současné chvíli ještě nedokážeme docenit,“ myslí si.