Snímky ukazují neexistující místa Šumavy

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:29, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Snímky ukazují neexistující místa Šumavy |Author=Vladimír Horpeniak |Date=2005-01-27 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tis…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Snímky ukazují neexistující místa Šumavy
Author Vladimír Horpeniak
Date 2005-01-27
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

V těchto dnech se do rukou veřejnosti dostává nová pozoruhodná publikace o Šumavě. Je dílem známého kašperskohorského učitele a sportovce Emila Kintzla a nese název Zmizelý kousek Šumavy aneb Komu za to „dík“?

Za podpory některých regionálních organizací a institucí ji v Kašperských Horách vydal Karel Pokorný. Kniha sestavená z téměř dvou a půl stovky reprodukcí historických fotografií je zúročením mnohaletého sběratelského úsilí. Kintzl prostřednictvím starých snímků ukazuje střední Šumavu v době od konce 19. do poloviny 20. století. Autor fotografie působivě seřadil a doplnil stručným ale zároveň fundovaným textem. Čtenáře vodí tenkrát zabydlenou a poměrně intenzivně obhospodařovanou krajinou. Prostřednictvím unikátních snímků vystupují před námi dnes již neexistující osady, kostelíky, kapličky i boží muka, nahlížíme do zemědělských usedlostí, dělným ruchem ožívají staré sklárny, hamry, pily či domácké dřevařské dílny... Dávné horaly zastihujeme při nelehké práci v lese a na poli či při vzácných chvílích aktivního odpočinku, třeba při muzice.

Emil Kintzl neopomněl ani tradici šumavské turistiky a sportu. Přes veškerou zajímavost je toto fotografické putování poznamenáno jistou dávkou melancholie. Čtenářům se pochopitelně vtírají otázky: Zda bylo opravdu nutné, aby v poválečných letech ze života a dědictví Šumavy toho tolik nenávratně zmizelo? Kdo se o to nejvíce „zasloužil“? Sám autor zdůrazňuje, že jeho kniha chce současníkům i dalším generacím připomenout skutečnost, jaká kdysi byla Šumava, jak těžce, ale spokojeně se zde žilo a pracovalo. Je také ukázkou toho, že lidé a příroda mohli existovat ve vzájemné shodě.

Lze ještě dodat, že Kintzlova kniha o zmizelé Šumavě má vynikající grafickou úpravu. K dostání je v informačních střediscích Správy NP Šumava, v recepci Aparthotelu Šumava v Kašperských Horách a také v některých knihkupectvích šumavského regionu.