Armáda zpřístupní část Brd

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:29, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Armáda zpřístupní část Brd |Author=Karel Hutr |Date=2005-12-10 |Source=Berounský deník |Genre=tisk |Respondent= }} Do voj…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Armáda zpřístupní část Brd
Author Karel Hutr
Date 2005-12-10
Source Berounský deník
Genre tisk
Respondent

Do vojenského újezdu se má vrátit režim z období první republiky

Do dvou let bude částečně zpřístupněno veřejnosti všech pět vojenských výcvikových prostorů v zemi. Celkem bude vybudováno 230 kilometrů stezek.

Příbram – Armáda se rozhodla do roku 2008 částečně zpřístupnit všech pět vojenských újezdů v zemi. Do oblastí přístupných jen na propustky, chce ministerstvo vrátit dřívější režim.

V újezdech budou stezky pro pěší i cyklisty

„Chceme navázat na tradici z první republiky, kdy například střední Brdy navštěvovali turisté, ale i houbaři v době, kdy se nekonaly střelby,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Armáda v této souvislosti hovoří o polyfunkčním využití prostorů. Má skloubit výcvik ozbrojených sil, ochranu přírody, hospodářské využití lesa s turistikou a cestovním ruchem.

„Takzvaná měkká turistika bude spočívat ve vybudování turistických tras, cyklostezek a naučných stezek do památných a přírodních lokalit. Chceme také veřejnost seznámit formou naučných tabulí s vojenským využitím a funkcí újezdů,“ přiblížil mluvčí. S vytyčováním tras pomáhá Český klub turistů. Připraveny budou na zimu i běžkařské tratě.

Nejvíce tras vznikne v Brdech

Ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku bude vytvořeno 19 kilometrů turistických stezek. Libavá u Olomouce bude mít 41 kilometrů a jihočeské Boletice 57 kilometrů turisticky značených tras. Březina u Vyškova 21 kilometrů a nejvíce střední Brdy a to celkem 92 kilometrů.

V žádném případě však nebude zmenšena rozloha kteréhokoliv z újezdů. Zpřístupnění bude podléhat zvláštnímu režimu, a některé oblasti budou přístupné bez omezení. Jiné budou navštěvovat lidé v určitou dobu. Tato území budou uzavřena například při cvičení nebo ve všední dny. Před otevřením újezdů bude v místech, kam budou vstupovat lidé, provedeno pyrotechnické vyčištění území.

Umožnění přístupu do centrálních Brd s radostí uvítal Václav Chvál, ředitel příbramské knihovny: „To je úžasné. Jsem zastáncem vytvoření stezek a zásadním odpůrcem toho, aby uvnitř Brd vyrostly jakékoliv stavby.“

Autoři Projektu Brdy se obávají živelné turistiky

Poněkud skepticky hledí na snahy armády příznivci Projektu Brdy. Jeho iniciátoři se nevzdávají myšlenky, aby armáda opustila celý prostor ve středních Brdech a prosazují vyhlášení chráněné krajinné oblasti (CHKO) nebo národního parku (NP).

„Měl bych mít dobrý pocit, že armáda reaguje pružně a částečně je ochotna vyjít vstříc požadavkům turistů,“ míní jeden z autorů projektu Pavel Čámský z Příbrami. Je však znepokojen tím, že k uvolnění režimu zřejmě dojde v nanejvýš nepřehledné situaci. „Je to načasované na dobu, kdy území s vzácnými druhy flóry a fauny, které je třeba maximálně chránit, je uvolňováno živelné turistické exploataci a není vytvořen žádný pevný právní rámec, který zajistí ochranu bez devastace. Jsme pro uvolnění území. Ovšem mělo by to být realizováno až ve chvíli, kdy bude zabezpečena maximální ochrana území a vypracován závazný plán péče o přírodu. Jsem přesvědčen, že jen CHKO a lépe NP mohou poskytnout takové záruky,“ dodal Čámský.