Šéfové národních parků zasadili borovici limbu

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:29, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šéfové národních parků zasadili borovici limbu |Author=Jana Mudrová |Date=2005-12-12 |Source=Krkonošské noviny |Genre=ti…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šéfové národních parků zasadili borovici limbu
Author Jana Mudrová
Date 2005-12-12
Source Krkonošské noviny
Genre tisk
Respondent

Vrchlabí ­ Přírodní fond zámeckého parku koncem týdne obohatila tatranská borovice limba. Do Vrchlabí ji přivezl ředitel Štátných lesov Tatranského národního parku Petr Liška jako projev vděčnosti za pomoc Čechům při osudové loňské kalamitě.

Strom jeho dárce společně s ředitelem Správy KRNAP Jiřím Novákem. „Má trvale připomenout spolupráci odborníků z Krkonoš se slovenskými kolegy. Na likvidaci následků se naši zaměstnanci podíleli hlavně koordinací celé české pomoci,“ řekl mluvčí parku Radek Drahný.

Kromě správců národního parku se v Tatrách střídali na Slovensku od loňského prosince až do léta lidé z Podyjí, Šumavy a Českého Švýcarska. „Od nás tam pomáhali odborníci na lesnický management,“ doplnil Drahný.

Dnes je už jasné, že příčinou kalamity, ke které došlo loni 19. listopadu, byl studený padavý vítr bóra, který je trvalou součástí terénní konfigurace Vysokých Tater. Je prokázáno, že jeho destrukční účinky se nepravidelně, avšak soustavně a v různé intenzitě opakují hlavně v turisticky nejvíce využívané části parku, v nadmořských výškách 700 až 1200 metrů nad mořem.

Čeští odborníci ještě letos v září oblast navštívili a zabývali se situací poničené přírody. Zamýšleli se například nad tím, jak dalece je ohroženo přírodní prostředí v důsledku postižení lesů. Za velké nebezpečí přitom považují rozmnožení kůrovce. Vyjádřili obavy o osud tamních, převážně smrkových lesů, které byly od vichřice uchráněny. Dospěli též k závěru, že změna přírodního prostředí povede ke zhoršení stavu ptačí populace.