Ministerstvo chce jednat se šumavskými obcemi o první zóně

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:29, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ministerstvo chce jednat se šumavskými obcemi o první zóně |Author=bin, ČTK |Date=2005-12-14 |Source=ČTK |Genre=tisk |Resp…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ministerstvo chce jednat se šumavskými obcemi o první zóně
Author bin, ČTK
Date 2005-12-14
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


České Budějovice/Praha/Šumava – Ministerstvo životního prostředí chce dál jednat se šumavskými obcemi, které nesouhlasí s rozšiřováním bezzásahového území na 30 procent plochy národního parku. Pokusí se je přesvědčit, že turisté hledají v národním parku právě to, co jinde nevidí – tedy přírodu, která může jít svou cestou. Obce se jednání nebrání.

Ministerstvo tím dnes zareagovalo na úterní jednání rady národního parku Šumava. Rada nepodpořila dlouhodobou strategii rozšíření bezzásahového území, tedy nejpřísněji chráněné části parku s nejcennějšími biotopy, kde je mimo jiné zakázána jakákoliv lesnická činnost.

Návrh počítá s rozšířením tohoto území na 30 procent plochy parku do roku 2010, přičemž na jaře 2006 by byla bezzásahová území na 20 procentech parku. Proti tomu se postavili hlavně starostové šumavských obcí, kteří se obávají většího šíření kůrovce a omezení hospodaření ve svých lesích.

„Ochranu přírody není možné dlouhodobě zajistit bez pomoci lidí, kteří v daném území žijí, a právě proto bude ministerstvo životního prostředí s obcemi nadále intenzivně jednat,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí František Pojer. Další setkání s obcemi na toto téma plánuje ministerstvo v lednu.

Zástupci obcí se tomu nebrání. „Musí ale s námi jednat přímo a ne nám za zády něco slíbit a pak udělat něco jiného,“ řekla dnes ČTK starostka Borových Lad na Prachaticku Stanislava Barantálová.

Připomněla v té souvislosti, že starostové některých šumavských obcí vůbec nevěděli o pondělním podpisu dodatku k Memorandu o spolupráci NPŠ a Národního parku Bavorský les, jehož součástí je plán rozšířit do pěti let první zónu šumavského parku na 30 procent jeho území. „To je strašně krátká doba, původní návrh byl, že to bude postupný proces na 30 až 50 let. S tím souhlasíme, ale najednou se to tlačí na pět let a to se nám zdá nesmyslné,“ dodala Barantálová.

Ministerstvo životního prostředí nyní přijme opatření, která budou respektovat dosaženou shodu podporovat přirozený vývoj přírody na 20 procentech plochy národního parku. To doporučil výkonný výbor rady parku i zastupitelstvo Jihočeského kraje, informovala ČTK mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

„Zkušenosti z národního parku Bavorský les a jiných chráněných území ukazují, že jde skloubit obojí – turistický ruch a ochranu přírodních procesů v těch nejcennějších územích. Právě unikátní příroda je to, co do parku láká turisty a přináší obcím finanční prostředky,“ uvedl náměstek Pojer.

Barantálová má ale z německé strany hranice jinou zkušenost. „Například v sousední obci Fünsterau se prodávají domy a lidé se stěhují do vnitrozemí, protože se tam už neuživí. Zrušila se tam škola, omezují se sportovní aktivity, pošta i obecní úřad fungují jen občas,“ uvedla starostka, která tyto výhrady v říjnu přednesla i v Senátu.