Bavorský park se chystá ke společné spolupráci

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:29, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Bavorský park se chystá ke společné spolupráci |Author=Radovan Holub |Date=2005-12-30 |Source=Prachatický deník |Genre=tis…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Bavorský park se chystá ke společné spolupráci
Author Radovan Holub
Date 2005-12-30
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Národní park Šumava má 8000 ha bezzásahové plochy, tedy 13 procent plochy parku

Správa Národního parku Šumava obdržela oficiální rozbor situace v Národním parku Bavorský les potom, co na plenárním zasedání bavorského Zemského sněmu bylo v polovině října schváleno právo veta pro obce při zvětšování bezzásahové zóny v nové (rozšířené) části Národního parku Bavorský les (NPBL).

Šumava – Národní park Bavorský les byl založen roku 1969 a roku 1997 byl rozšířen na celkovou plochu 24 250 hektarů, z níž 98% tvoří lesy. Jádrová (bezzásahová) zóna v obou částech parku tvoří celkem 11 646 hektarů, tj. 48% plochy parku.

Pro srovnání: Národní park Šumava má 8000 ha bezzásahové plochy (13% plochy parku) a přitom je více než dvakrát větší než jeho bavorský soused. Vůdčí vize Národního parku Bavorský les je nadále závazná. Přednostně zajišťuje – v souladu s bavorským zákonem o ochraně přírody a nařízením o Národním parku Bavorský les – působení přírodních sil a nerušenou dynamiku společenstev.

Lesy se v Národním parku Bavorský les musejí vyvíjet bez usměrňujících zásahů člověka směrem k přirozeným lesům. Přírodní události, jako větrné vývraty či sněhové polomy, jsou společně s hmyzími či houbovými napadeními považovány za podstatné faktory přirozeného vývoje lesa. V Národním parku Bavorský les se nesmí uskutečňovat žádné hospodářským užitkem podmíněné využívání přírodních zdrojů. Park je otevřen obyvatelstvu k umožnění prožitků z divoké přírody.

Bavorský Zemský sněm na svém plenárním zasedání v Mnichově přihlédl k doporučení sněmovního Výboru pro životní prostředí z listopadu. Ten doporučil na základě čtyř petic různých občanských sdružení tzv. princip jednomyslnosti pro bavorské obce při dalším rozšiřování bezzásahové zóny v nové části Národního parku Bavorský les.

Tehdy některá média interpretovala toto doporučení jako hotovou věc, tedy jako schválení práva veta. K tomu však v té době ještě nedošlo. Dvě petice (Bund Naturschutz a Pro Nationalpark) se jasně vyjádřily pro rozšiřování bezzásahovosti v nové části Národního parku Bavorský les, která má v roce 2017 dosáhnout požadovaných 75% (dnes je tu jen 12,07% bezzásahového území).

Další dvě petice (Občanské hnutí pro ochranu Bavorského lesa a CSU obce Lindberg) požadovaly stop dalšímu rozšiřování bezzásahové zóny.

Zemský sněm rozhodl takto: nastoupenou politiku Národního parku Bavorský les nelze měnit. Dal za úkol správě Národního parku Bavorský les, aby bezzásahová zóna v nové části parku vytvořila v souladu s mezinárodními ustanoveními do roku 2017 původně stanovených 75%. Zároveň ale schválil princip, podle něhož tohoto cíle může být dosaženo pouze po dohodě se všemi obcemi, zastoupenými v Radě Národního parku Bavorský les.

Prakticky to znamená toto: zasahování proti kůrovci se bude v zásahových částech nové části národního parku nadále provádět v souladu s nařízením o NPBL. Park však nesmí upustit od postupného rozšiřování bezzásahového území. Při rozšiřování bezzásahové části bude platit princip jednomyslnosti (tzv. právo veta). Správa parku musí ještě více posílit diskusi s obcemi, vysvětlovat veřejnosti své principy a snažit se dosáhnout konsensu. Obcím dal Zemský sněm za úkol, aby ještě intenzivněji spolupracovaly na společné linii s parkem a na cílech, stanovených pro Národní park Bavorský les.