Návštěva ministra Bursíka

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:29, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Návštěva ministra Bursíka |Author=Pavel Hubený |Date=2007 |Source=Nová Šumava: občasník Správy NP a CHKO Šumava |Genre…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Návštěva ministra Bursíka
Author Pavel Hubený
Date 2007
Source Nová Šumava: občasník Správy NP a CHKO Šumava
Genre tisk
Respondent

Ministr životního prostředí Martin Bursík navštívil v pondělí 1. 10. 2007 pracovně Šumavu. Začínal na Správě Národního parku a CHKO Šumava jednáním s ředitelem Správy Františkem Krejčím a jeho náměstky. Probírala se tematika od projektu nového využití vimperského zámku přes řešení následků větrné kalamity z ledna 2007 až po rozvojové záměry regionu v chráněných územích. Ministr se seznámil s podrobnostmi jednotlivých projektů, s limity ochrany přírody a možnými kompromisními řešeními. Sám charakterizoval své postoje, nápady a nastiňoval možnosti řešení. Jedním z hlavních témat bylo zahájení projektu Správy Zoologický program, který zatím v sobě skrývá myšlenku několika menších výběhů s typickými šumavskými druhy živočichů, rozptýlených na území Národního parku.

Ministr se zajímal také o větší rozvojové projekty v celé oblasti, u kterých lze předpokládat kolize se zájmy ochrany přírody a krajiny Šlo o nově navrhované areály zimních sportů, např. Pancíř a boletický Špičák, ale také o plochy určené k nové zástavbě. Mezi diskutovanými tématy byla i myšlenka vytvoření zvláštních zemědělských usedlostí účelově určených k trvalému zajištění péče o bezlesé plochy v národním parku

Odpoledne se ministr Bursík společně se zástupci Správy setkal s několika starosty. Byli to nejen zástupci obcí, ale i představitelé mikroregionů od lipenských obcí po Horní Vltavu – Boubínsko. Klíčovým momentem této informativní schůzky se stal princip otevřené a důvěryhodné komunikace mezi státní správou a regionem. Obě strany se shodly na tom, že výsledkem schůzky nemusí být závazek (zástupci obcí zdůraznili, že takové závazky už slyšeli mnohokrát, ale málokdy byly splněny), důležité bude zahájení skutečně partnerského dialogu pod heslem „konečně společně“. Našlo se mnoho témat, na nichž je možné společně pracovat. Ministr mimo jiné přislíbil zajištění většího tlaku ve vládě při finanční podpoře malých obci, formuloval možnosti pomoci regionu ze zdrojů MŽP, ale hovořil také o hledání zdrojů, konkrétně u bank a jejich programů, které mohou v budoucnu podporovat jak zájmy ochrany přírody, tak šetrného rozvoje obcí. Pochopitelně se probíraly i konkrétní projekty. Ministr vyjádřil obavy z masivního zastavování území Šumavy, zejména rekreačními apartmánovými domy. Naznačil, že stále trvá na nedotknutelnosti lesů v oblasti Hraničníku a Smrčiny, a sdělil, že bude objektivně těžké hledat i přírodně šetrnou variantu řešení sjezdového areálu boletického Špičáku, nicméně že on i jím řízený resort je připraven přitom spolupracovat.

Ze strany obcí padly také zajímavé návrhy možné pomoci rozvoje území. Mezi jinými je potřeba zmínit nezbytnost oddělení stezek cyklistů a pěších nebo návrh na zřízení kanceláře regionálního rozvoje a architektury Šumavy Ta by zajišťovala odbornou poradenskou pomoc obcím i Správě při přípravě nových územních plánů a konkrétní pomoc stavebníkům při koncipování vhodných staveb. Předpokládá se další návštěva ministra na přelomu listopadu a prosince konkrétně zaměřená na řešení infrastruktury zimní sportovní nabídky na Lipensku.