Uschlý les vás vyděsí. A hned poté překvapí.

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:30, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Uschlý les vás vyděsí. A hned poté překvapí. |Author=Václav Janouš |Date=2007-08-31 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=ti…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Uschlý les vás vyděsí. A hned poté překvapí.
Author Václav Janouš
Date 2007-08-31
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Na místech, která zasáhla před lety kůrovcová kalamita, jako je Březník nedaleko Modravy na Šumavě, se rodí nový les. Na ploše desítek hektarů pod uschlými stromy už vyrůstají nové zelené stromky.

Viděli to reportéři MFDnes, kteří se vypravili s ředitelem šumavského parku Františkem Krejčím a starostou Modravy Antonínem Schubertem do míst, kam návštěvník nesmí. Sem, do prvních zón v okolí Březníku, Roklanské hájenky či na Pytlácký roh, se vrací přirozeně i vlci, kteří sem migrují z Karpat.

Na Březník vede z Modravy cesta, na které občas potkáte rodinu na kolech. Pak se cesty dělí. Vlevo vede nejdiskutovanější a uzavřená cesta k bývalému hraničnímu přechodu Modrý sloup na Luzný do Německa. Vpravo pak do míst, kam je lidem vstup zakázán, k Roklanské hájence. Všude kolem je pruh uschlého lesa. Na první pohled působí morbidně, až vás v zádech mrazí.

„V devětasedmdesátém, kdy přišla kůrovcová kalamita, o které se dodnes pořádně neví, co ji způsobilo, to tu všechno uschlo,“ vysvětluje Schubert. Cesta, po které stoupáme k hájence, přesně rozděluje území na dvě části. Jak příznačné pro hádky na Šumavě, zda kácet, či nekácet kůrovcem napadené stromy v unikátních místech.

Vpravo od ní je totiž území, kde správa parku v minulosti vykácela a znovu plochu zasaženou kůrovcem zalesnila. Vlevo pak les, který se s kalamitou vypořádává sám. Svému osudu ponechaná příroda působí jako prales a vypadá zdravěji. „Roste tu jeřáb, borůvčí. Doufáme, že toto území bude odolnější, zmlazuje se samo a vlastně zadarmo,“ ukazuje ředitel na levou stranu lesa, kde leží kmeny stromů volně přes sebe a divoce zde rostou mladé stromky.

Původní stísněný pocit, který uschlý les ve vás vyvolá, opadá. Pod stromy totiž vidíte živý rodící se les.