Ministerstvo si vše rozmyslelo

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:30, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ministerstvo si vše rozmyslelo |Author=ha |Date=1998-08-05 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent= }} Klatovský Okre…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ministerstvo si vše rozmyslelo
Author ha
Date 1998-08-05
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Klatovský Okresní úřad nehází flintu do žita

Budoucnost hraničního přechodu na Březníku v blízkosti Modravy, o jehož otevření se již asi dva roky hovoří, je značně nejistá.

S dalším tzv. zeleným hraničním přechodem počítal Okresní úřad (OkÚ) v Klatovech, stejně jako pracovníci Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava (NP a CHKOŠ). Před nedávnem se sešla komise odborníků, v níž byli i zástupci SRN. Nechyběli představitelé státní správy, národního parku či ministerstva životního prostředí. Jednalo se o podmínkách vzniku nového přechodu, například o nutnosti vybudovat poválkový chodník, rekonstruovat okolní komunikace, opravit Roklanskou hájenku či zabezpečit novou turistickou stezku proti požáru.

„Padl zde dokonce přesný termín zahájení provozu, a to červenec 2000. Tak to stojí i v protokolu,“ řekl nám Bohumil Knotek z referátu regionálního rozvoje klatovského OkÚ. „Zástupci ministerstva životního prostředí s tím souhlasili. Dva nebo tři týdny po tomto jednání jsme však dostali dopis, v němž otevření přechodu na Březníku odmítají, a to definitivně.“

Toto vyjádření ministerstvo zaslalo nejprve rezortu vnitra, který jej s omluvou postoupil okresnímu úřadu. V dopise chybí jakékoli zdůvodnění, nikdo tedy zatím netuší, zda ke změně postoje úředníky vedly ekonomické či ekologické důvody. „S něčím takovým jsem se ještě nesetkal. Je to bezohlednost a považuji to za mezinárodní ostudu,“ poznamenal rozhořčeně Knotek.

Klatovský Okresní úřad se však nemíní vzdát. V těchto dnech hodlá přednosta odeslat na ministerstvo vnitra, jež je garantem hraničních přechodů, dopis se stížností a žádostí o vysvětlení.

„Domnívám se, že definitivně rozhodnuto ještě není,“ prohlásil ředitel Správy NP a CHKOŠ Ivan Žlábek. „Na splnění všech požadavků, které zazněly během jednání, však trváme, čímž samozřejmě narážíme na všudypřítomný nedostatek peněz. Jde totiž o rozsáhlé území se suchým lesem a skutečně zde hrozí vysoké riziko požáru. Vzhledem k tomu, že zde chybí jakákoliv vybavenost pro turisty, dá se bohužel předpokládat, že by se i přes omezení volně rozptýlili po lese, čímž by se nebezpečí případného požáru samozřejmě ještě zvýšilo. Toto území navíc představuje jednu z posledních lokalit, kde hnízdí tetřev.“

Správa národního parku zadala odborníkům z pražské Univerzity Karlovy zpracování studie na toto téma, která jednoznačně vyzněla v neprospěch otevření přechodu. „Přesto jsme si vědomi toho, že jde o citlivou záležitost, která by se vyřešit měla. Trváme však na splnění zmíněných požadavků, protože oblast Modravska je v důsledku kůrovcové kalamity skutečně labilní.“ uvedl na závěr Ivan Žlábek.